A Wikipdibl, a szabad enciklopdibl.
Orgona |
angol: organ
francia: orgue
nmet: Orgel
olasz: organo
spanyol: rgano
romn: orga |
 |
Besorols |
Aerofon
Billentys |
Rokon hangszerek |
Zongora
Csembal |
Hangszerjtkos |
Orgonista |
Az orgona billentys aerofon hangszer. Tbb hangszert egyest magban, ennek megfelelen hangzsvilga rendkvl gazdag. Kezelse a zongorhoz hasonl, azzal a klnbsggel, hogy az orgonnak tbb, kzzel s lbbal jtszhat billentysora is lehet.
Az orgona szerkezete
Minden orgona nll egynisg, mreteiben, felptsben, hangzsban egyedi. Lteznek hordozhat, felllthat, pozitv orgonk, ezek nagyjbl btor mret hangszerek, de a hangversenytermi s templomi orgonk akr pletnyi monstrumok is lehetnek. Kzs bennk az, hogy klnbz nagysg s hangols spok sorozatait tartalmazzk, melyek megszlaltatshoz a levegt az emberi td helyett valamilyen fjtatrendszer szolgltatja.
Orgonaszekrny
Ez az orgona feltn, jl lthat felptmnye, ebben tallhat a hangszer hangot ad rsze, vagyis az orgonaspok, valamint az ezeket mkdtet szlldk s szeleprendszerek. ltalban jl elklnthet egysgekre, mvekre (Werke) tagoldik. Ezek tulajdonkppen nll, egy-egy billentysorrl kln mkdtethet kisebb orgonk. Ezek az akusztikai trben val elhelyezkedskben, illetve a bennk szerepl spsorok hangzsban klnbznek egymstl. A legtbb orgonn elfordul mvek:
- Fm (Hauptwerk, Grand Orgue, Great Organ): mint neve is mutatja, a legltalnosabban hasznlt m, elssorban a monumentlis hangzst szolglja. Francia orgonkon ltalban a legals billentysor, nmet orgonkon alulrl a 2. segtsgvel szlaltathat meg.
- Pozitvm (Positiv, Positif): ltalban kln kis elretolt szekrnyben helyezik el, fkpp szlisztikus szerepet kap.
- Mellm (Brustwerk, Pectoral): a hangszer centrumban tallhat, a finomabb, intimebb hangzs jellemz r.
- Felsm (Oberwerk, Rcit): az orgona legmagasabb pontjn elhelyezett m.
- Rednym (Schwellwerk, Expressif): nyithat-zrhat rednyszer szerkezettel elltott szekrnybe helyezett m, melynek gy dinamikja folyamatosan vltoztathat. Az orgonista ezt kln pedllal szablyozza.
- Pedlm (Pedalwerk, Pdale): a lbbal megszlaltatott, sokszor nagy mret, mly hangols spsorokat tartalmazza, melyeket esetenknt ktfel osztva az orgona kt szln, gynevezett basszustornyokban helyeznek el.
Jtszasztal
Itt foglal helyet a zensz, az orgonista, innen kezeli a billentyzeteket. Minden billentyzet egy-egy mvet szlaltat meg. A kzzel jtszhat billentysorokat manuloknak nevezzk, ezek egyms fltt lpcszetesen helyezkednek el, a lbbal mkdtetettet pedlnak, ez nagyobb mret, hzagosan elhelyezett rudak sorozata. A manulok szma egytl akr kilencig terjedhet, de a legjellemzbb a ngy. Egy manulnak ltalban 56-61 billentyje van, a pedlnak 30-32.
Itt tallhatak mg az egyes billentysorokhoz tartoz regiszterkapcsolk, melyek segtsgvel az orgonista kivlasztja, mely spsorokat, ezek milyen kombinciit akarja megszlaltatni. A kopulk (elektronikus vagy szksg esetn mechanikai) kapcsolatot ltestenek a klnbz manulok, ill. manul s pedl kztt: a kivlasztott m spsorai ezltal egy msik mvn is megszlalnak.
Traktra
Ez a jtszasztalt s az orgonaszekrnyt sszekt szerkezet, mely tovbbtja az informcikat az egyiktl a msikig. A legrgebben alkalmazott traktra a mechanikus, itt a billentyk kzvetlenl szablyozzk a spokat megszlaltat szelepeket. Az orgonistk ma is ezt kedvelik legjobban, mert kzvetlen kontaktust tesz lehetv ember s hangszere kztt. A 19. szzad folyamn az orgonaksztk tbbfle, a pusztn mechanikus traktrtl eltr megoldssal prblkoztak, hogy az orgonajtkot knnyebb, vagy a hangszert olcsbb tegyk (Barker-emel, pneumatikus kplda stb.), de ezek nem vltottk be a hozzjuk fztt remnyeket. Alternatv megoldsknt napjainkban az elektromos traktra terjedt el, melynek legfontosabb elnye, hogy a jtszasztalt a hangszer tbbi rszvel csak egy kbelkteg kti ssze, gy az elbbi mozgathatv, thelyezhetv vlik.
Orgonaspok

Az orgonban elssorban ajakspok, kisebb szmban nyelvspok vannak. Az ajakspok mkdse, felptse a furulyhoz hasonl, de mretk nhny cm-tl akr 10 mteresig terjedhet. A nyelvspokban a lgnyoms ltal megrezegtetett fmnyelvecske van, mint pl. a szjharmonikban. Ehhez tlcsrszer rezontor csatlakozik. Az ajakspok kszlhetnek fmbl, vagy fbl. A fmspok n s lom tvzetbl, nmelyek rzbl kszlnek. Olcsbb megoldsknt horgany lemezt is felhasznltak/felhasznlnak a spok gyrtshoz. Legtbbszr hengeres formjak, de vannak n. knikus, felfel szkl spok is. Ezek hangja nazlis jelleg. A faspok lapokbl vannak sszelltva, ngyzetes hasb formjak. Az ajakspok lehetnek nyitottak, vagy fedettek, az utbbiak azonos geometriai mretek mellett egy oktvval mlyebb, s sttebb tnus hangot adnak. A fedett fm ajakspok kupakja lehet zrt, vagy nyitott cstoldalkkal elltott, hangsznt mdost cillindrikus (hengeres) rtt, vagy felfel cscsosod alak, fell lyukas sapka. Ez utbbiak a flfedett spok. A kupak fggleges irny mozdtsval hangolhat a sp a tervezett hangmagassgra. A faspokat ngyzetes, fel-le cssztathat s rgzthet fa hangoldugval teszik fedett.
A 8 lbas (8') sp az, amely a billentyzeten a nagy C billenty lenyomsakor nagy C hangot ad, s gy tovbb. A 4' egy oktvval, a 2 2/3' egy oktvval s egy kvinttel, a 2' kt oktvval magasabb stb. E spok hangjai a termszetes felhangsor alapjn keverhetek, j hangsznek hozhatk gy ltre.
A spok menzrja alatt hosszsguk s tmrjk arnyt rtjk. Lteznek bvebb menzrj spok, ezek hangja teltebb, blsebb, fuvolaszer; a szk menzrj, hosszks formj spok hangja lesebb, sznesebb, a vonsokhoz hasonlthat.
Az egyforma jelleg, formj, de klnbz mret, azonos hangszn spokbl ll spsort regiszternek nevezzk.
Trtnete
Az orgona elfutrai a pnspok s a tmlvel elltott dudk. Knban s a Tvol-Keleten ltezik a fvs hangszereknek egy sajtos fajtja, melyet szjorgonnak neveznek. Lnyegk, hogy a spoknak kzs lgkamrjuk van, melybe a jtkos a levegt fjja, s a spokon lv nyls befogsakor megszlal az adott sp, akr tbb is egyidben, polifon jtkot is lehetv tve.
A legrgibb, valban orgonnak nevezhet hangszer az kori vziorgona, a hidraulosz. A 4. szzadtl a vziorgona hidraulikus nyomskiegyenlt szerkezete helyett egyre inkbb a tisztn pneumatikus rendszer kerlt eltrbe. A 9. szzadban kezdtk az orgont az egyhzi zene cljaira hasznlni, a 10. szzadban kszltek az els nagyobb, szekrny alak orgonk. Az orgona mreteinek nvekedsvel a jtk egyre nagyobb fizikai erkifejtst ignyelt, a billentyzet sok esetben vaskos, nehezen mozdthat emeltyk sora volt.
A pedlsort a 14. szzadban alkalmaztk elszr. A szllda, a fjtat s a traktra tkletestsvel vlt az orgona a sz valdi rtelmben hangszerr, els fnykort a barokkban lte. Ebben nagy szerepe volt a pratlan orgonista, Johann Sebastian Bach s a kivl orgonapt, Gottfried Silbermann (1683-1753) egyttmkdsnek.
A pneumatikus traktra a 19. szzad elejn, az elektromos a szzad vgn terjedt el. Ezek a technikai megoldsok lehetv tettk hatalmas mret orgonk ptst, melyeket a zene romantikus korszaka ignyelt.
Az orgona volt az egyetlen hangszer, amelyet az egyhz nem tiltott be a kzpkorban (a templomban), s a ksbbiekben is jellemzen templomi hangszer maradt.
Hres orgonk
Lsd mg: Kategria: Magyarorszg orgoni
Hangversenyteremben
- A Nemzeti Hangversenyterem orgonja
- Zeneakadmia – Nagyterem (Budapest)
Templomban
- Eurpban a harmadik legnagyobb orgona, egyttal Magyarorszg legnagyobb templomi orgonja a szegedi Dmban van.
- A Mtys-templom orgonja
- A prizsi Notre-Dame nagyorgonja
- Az esztergomi bazilika orgonja
Mzeumban
- Mezkvesden orgonamzeum ltrehozst tervezik a rgi Jzus Szve kpolnban.
- Az aquincumi vziorgona rekonstrukcija
Orgonamvszek
- Lsd Klfldi orgonamvszek listja s Magyar orgonistk listja.
Hres orgonaksztk
- Arp Schnitger (1648-1719)
- Gottfried Silbermann (1683-1753)
- Franois-Henri Clicquot (1732-1790)
- Aristide Cavaill-Coll (1811-1899)
Irodalom
- Solymosi Ferenc: Magyarorszg orgoni / Solymosi Ferenc, Czr Attila ; [kzread. a] Magyarorszgi Orgonk Alaptvny. – Kiskunhalas : Mo. Orgonk Alaptvny, 2005. – 360 p. : ill., fknt sznes ; 30 cm. – Bibliogr.: p. 355. – ISBN 963 218 094 1
- Szigeti Kilin munkssga
- Rgi magyar orgonk. Gyr (Bp., 1977); Rgi magyar orgonk. Szombathely (Bp., 1978); Rgi magyar orgonk. Pcs (Bp., 1979); Rgi magyar orgonk. Eger (Bp., 1980); Rgi magyar orgonk. Szeged (Bp., 1982).
- "A magyar orgonk trtnete" cmmel a Magyar Televzi indtott sorozatot 2005-ben.