zongora
2008.08.04. 10:56
Zongora
Forrs: Wikipdia
A zongora billentys, polifn hros hangszer, hangkpzse mechanikus, a kezelse a tbbi hangszerhez kpest egyszer, viszonylag knnyen s gyorsan elsajtthat. Npszersgnek oka tovbb, hogy egy jtkos sok szlamot kpes egyidejleg rajta megszlaltatni, gy zenekari vagy krusmveket, de akr operkat is knnyen megismerhetnk segtsgvel. Ilyen szempontbl a zeneszerzk s karmesterek fontos segdeszkze. Ugyanakkor a hangolsval kapcsolatosan kttt kompromisszum (lsd: a Wohltemperiertes Klavier valamint a temperlt hangols-rl szl nmet nyelv szcikkeket) bizony nehezti a termszetes s tiszta intoncit. Sokan ezrt nem is tekintettk teljes rtk hangszernek (pldul Kodly Zoltn).
Kialakulsa
A zongora eldei azok a hangszerek, ahol a hrok billenty segtsgvel szlalnak meg, pengetssel vagy tssel. A clavichord kis fmnyelvek, majd a clavicembalo hegyes tollszrak ltal pengette meg a hrokat. Valsznleg egy bizonyos pantalon nev az els hangszer, ahol kalapcs ttte meg a hrt, mindenesetre fellrl lefel.
A spint- s csembalkszt Bartolomeo Cristofori ksztette 1709-ben az els olyan csembalt, amely hangerklnbsgek megszlaltatsra is kpes. Ez az j szerkezet (cembalo con piano e forte = hangos s halk hang csembal) a hrokat nem pengetssel, hanem kalapcsok alulrl felfel val megtsvel szlaltatja meg. Ezt a hangszert tovbbra is csembalnak hvtk, a "pianoforte" elnevezs, melyet jval ksbb "piano"-ra rvidtettek, csak 1732-ben jelent meg.
A 18. szzad msodik felben szmos hangszerkszt kezdett el foglalkozni pianoforte ptssel s folyamatos erfesztsek folytak a hangzs tovbbfejlesztsvel kapcsolatban is. Az osztrk hangszerek knnyebb mechanikja – a kalapcs a billenty emelkarnak bels vgn helyezkedik el – lgyabb hangzst eredmnyezett (bcsi mechanika), mg az angol zongork nehezebb mechanikval – a kalapcsok kln lcen nyugszanak – rendelkeztek (angol mechanika), ami megnvelte a hangert, de kevsb volt rzkeny.
Bach kt fia Carl Philipp Emanuel s Johann Christian elkezdtk npszersteni az j hangszert. C. Ph. E. Bach 1762-ben megrta els zongorakompozcijt, ezzel is bizonytva, hogy az j hangszer felveszi a versenyt a klavichorddal. Johann Christian szerint a pianoforte a brilins eladsmd j eszkze. A hangszer megtlsben risi jelentsggel brt, hogy Johann Christian Bach 1768-ban felajnlott egy nyilvnos koncertet Londonban, ami pldtlan esemnynek szmtott. Valsznsthet, hogy ettl az esemnytl szmtjk a zongorakoncertek kezdett, melyek rvid id alatt, szles krben elterjedtek az eurpai nagyvrosokban.
A csembaltl a mai zongorig
Az akkoriban korszernek szmt hangszerek nem voltak elg hangosak ahhoz, hogy betltsenek egy nagyobb teret. Elszr a zongoraversenyek garantltk a hangszer teljes rtk sznpadi jelenltt s bizonytottk a jtkos kpessgeit. Johann Christian 35 ilyen mvet komponlt, melyek kzl az utols nhnyat – Mozarthoz hasonlan – a zongora melll veznyelte. A zongora interpretcik a koncerttermek helyett mgis inkbb a szalonokban terjedtek.
A csembalval szemben a zongora megnvelte a dinamikai lehetsgeket illetve a klaviatra als s fels tartomnynak kibvtse is j kifejez eszkzt adott a zeneszerzk kezbe. A pedl hasznlatval tovbbi szneket csalhattak ki a hangszerbl, mg az 1784-ben megjelent una corda pedl egy jabb sznt tett lehetv.
Haydn s Mozart gyorsan megbartkoztak a zongorval. A zeneszerz, zongorista s hangszerkszt Muzio Clementi volt az els, aki tfog tanulmnyt rt a zongorajtk elsajttsval kapcsolatban.
A dinamika gazdagabb vlt (Schubert mr hasznlt ppp (pianississimo=nagyon-nagyon halk) s fff (fortississimo=nagyon-nagyon ers) eladsi jeleket 1826-ban). A dinamika als s fels hatrainak sztfeszlse eredmnyekppen 1802-ben Loud elksztette az els olyan hangszert, ahol a hrozat tls irnyban volt elhelyezve (kereszthros). 1815-ben Broadwood kiprblta az ntvny keretet (pncltke).
1822-ben Sebastien rard bemutatott egy j rendszer mechanikt (ketts kivlt angol mechanika) s megvastagtotta a hangszer hrjait . 1826-ban Pape a kalapcs fejnek brzst filccel vltotta fel, majd 1842-ben a klaviatra mrett nyolc oktvra bvtette (sszehasonltva a hat s fl oktvos Streicher zongorval, amit Ludwig van Beethoven is hasznlt).
A folyamatos fejlesztsek eredmnyekppen a mechanika egyre kiegyenslyozottabb s rzkenyebb vlt. Az rard mechanika frgbb repetcit (ismtlst, ti. a billenty ismtelt lenyomshoz nem kell azt teljesen felengedni) s nagyobb dinamikai szlssgeket tett lehetv, amely megldtotta a romantikus zeneszerzk fantzijt, hiszen tbbnyire maguk is kivl zongoristk voltak (Liszt, Chopin stb.), s gy nehz (virtuz) s kifinomult mveket alkottak.
A zongora mai formja a 20. szzad elejre alakult ki.
Mechanika
1 Billenty
2 Oszlopcsavar
3 Als szr
4 Lknyelvszablyoz
5 Lknyelv
6 A kalapcstengelytok rgztcsavarja
7 Belltcsavar
8 Kalapcstengely
9 Mrlegnyelv
10 Kalapcs
11 Visszafog
12 Tomptalstag
13 Tompthordoz
14 Kanl
15 Tompt
16 Hr
17 Keret
18 Agrf
19 Hangolszg
20 Tke
|