A Wikipdibl, a szabad enciklopdibl.
A dob fogalmba sokfle, mkdsi elvben, mretben, anyagban jelentsen klnbz hangszer tartozik. Legjellemzbben membranofon (kifesztett hrtya rezgse ltal hangot ad) hangszerek tartoznak ide, de sok idiofon (szilrd test rezgse ltal hangot ad) hangszert is dobnak neveznk. Kzs bennk az, hogy megtssel szlaltatjk meg, s ltalban tompa, „dobol” hangot adnak.
Membrnos dobok
Japn taiko dob behangolsa
A dob leggyakrabban egy nagyjbl kr keresztmetszet reges test, melynek egyik, vagy mindkt vgre br vagy jabban manyag hrtyt fesztenek. A dob teste kszlhet kivjt, kigetett fatrzsbl, ahogyan a legsibb dobok kszltek, hordszeren sszeillesztett dongkbl, rtegelt furnrlemezbl, fmbl, kermibl, manyagbl s mg sokfle ms anyagbl.
A dobbr, a membrn rgztsre, megfesztsre is sokfle mdszer alakult ki a hangszer trtnete sorn, kekkel, szegekkel, ktelekkel, brszjakkal s ezek kombinciival lehet a brt a megfelel feszessgre hangolni. A mai doboknl a legelterjedtebb eljrs, hogy a br peremt elszr egy fmgyrre tekerik, majd azt egy fmkeret kzvettsvel csavarokkal fesztik a dob testre.
A test formja is sokfle lehet: az stdob fmbl kszl, s st formj; a salsban hasznlt timbales szintn fmbl van, de hengeres, a msik vgn nyitott. A szintn karibi konga karcs hordformj, ksztsi mdja is ennek megfelel; a smndobnak szinte nincs is teste, az egsz egy keskeny keretre fesztett br. A kisdob vagy pergdob teste lapos, alul-fell membrnja van, az alshoz perghr feszl; a tom-tom szintn kt membrnos, de perghr nlkli. A membrn tmrje, vastagsga, rugalmassga, a test formja, trfogata, nyitott vagy zrt jellege egyttesen hatrozzk meg a dob hangzst.
Fa- s fmdobok
A rsdobok leggyakrabban fbl kszlt reges testek, melyek egyik felletn hossz, egyenes vagy ms, meghatrozott formj hastk van, amely gy gyengti meg a test szerkezett, hogy az – a dob brhez nmileg hasonlan – tvel rezgsbe hozhatv, megszlaltathatv vlik. Legjellemzbb elfordulsi helyk az egyenlt mentn a bolygnkat krbelel sv, a Kong, az Amazonas vidke s cenia, taln azrt, mert elssorban ebben az vezetben tallhatak azok a fk, melyek anyaga alkalmas ilyen hangszer ksztsre.
A rsdobok mrete vltozatos: nhny centimtertl a tz mteresig terjedhet. Az ilyen nagy mret dobokat beszl dobnak hasznltk, hangerejkre jellemz, hogy tz-hsz kilomterre is tudtak zeneteket tovbbtani velk.
Dobnak nevezhetjk mg a Trinidad s Tobago-ban honos npszer, 55 gallonos olajoshordbl kszlt idiofon hangszert, az acldobot. Ez csak kinzete s hasznlata alapjn hasonlt dobhoz, valjban egy igen kifinomult dallamhangszer. Leginkbb a behangolt gong-sorozatokra emlkeztet, azzal a klnbsggel, hogy egy hangszer tbb hangmagassgot is kpes megszlaltatni.
Dobfelszerels
A dobfelszerels a modern nyugati jazz- s szrakoztatzene ignyeinek megfelelen jtt ltre. Sokfle thangszert gyjt ssze, egyest magban olyan mdon, hogy egyetlen zensz kezelhesse azokat. A hagyomnyos membrnos dobokon kvl, mint a kisdob, a tam-tam, a nagydob, mg cintnyrok, kolompok, fadobok s egyb thangszerek tartozhatnak hozz.