A Wikipdibl, a szabad enciklopdibl.
A hrfa egy pengets hangszer. Az emberisg egyik legsibb hangszere, amely feltehetleg Egyiptombl vagy Mezopotmibl szrmazik, br a rmaiak a hrft sohasem fogadtk el. Ennek ellenre kori vilg legkedveltebb, legelterjedtebb hangszereinek egyike.
A hrfa nylon-, fm- vagy blhrjait penget nlkl kell pengetni. Fbb rszei a nyak, a rezontor, ill. a hrok.
Szinte az sszes fldrszen megtallhatjuk: Afrika, Eurpa, Amerika s zsia egyformn otthonnak tekinthet.
Trtnete [szerkeszts]
Egyike az emberisg legrgibb, s az kori vilg legkedveltebb, legelterjedtebb hangszereinek. Terjedelemre, killtsra s kezelsre nzve is a legtkletesebb kori hangszernek mondhat. Fleg a rgi egyiptomi kultrban jutott magas fejlettsgi szintre.
Az els bizonytkra John Bruce angol tuds az 1900-as vek elejn Thba romjai kzt fresk-kp alakjban bukkant r. A kpen a hrfnak tkletes kpe volt lthat.
Az kori hrfa fontos ismertetjele hromszglet alakja, amely csak kt oldalon zrt: a hangolszgekkel elltott nyak s az akasztszgekkel elltott korpusz egymssal szget alkot, a hrokkal prhuzamos harmadik oldala pedig nyitott.
Az korban mg pszaltrion, magadisz s szambk neveken is lteztek varinsai. Ezen hangszerek ksbb teljesen egyni hangszerr fejldtek, de a mzenbe csak a hrfnak sikerlt bekerlni. Itt rdemes megjegyezni, hogy egyes lltsok szerint pont ezen hangszerekbl fejldtt ki a hrfa.
A kzpkorban mr zrt hromszget alkot (a plusz elem az oszlop), ami gy a kerethrfa nevet kapta. A hangszer elssorban a mai rorszg terletn volt kedvelt, a keltk krben. Innen jpr hangszer fennmaradt, st, a hangszer az orszg cmerben is szerepel. A kontinensre val tterjedskor a nmetek a cythara anglica nevet akasztottk r.
A hrfa fokozatosan a fnemesek s kirlyok hangszerv vlt.
A legrgebbi kipts szerint zmk, oszlopa velt, korpusza, nyaka s oszlopa igen jelentsen elklnl egymstl. Ilyenek a „romn stlus” hrfk s az r npi hrfk.
Ezen hangszerek mind a 14. szzadig bezrlag kszltek.
A 15. szzadtl viszont megjelentek a „gtikus” vagy „burgund” formj hangszerek, amelyek sokkal karcsbbak, oszlopuk egyenesebb, korpuszuk, nyakuk s oszlopuk szemmel lthatan nem klnl el. A nyak kt vgn cscsban tallkozik az oszloppal, ill. a korpusszal.
Ebben az idben a blhrok voltak hasznlatosak, amiket kt kzzel, akr tbb szlamban szlaltattak meg.
A 16. szzadra jelentsge igen megcsappant, br Walesen kvl nmet fldn s Spanyolorszgban kedveltk. Tovbbra is a gtikus forma hdtott; igaz, kt csccsal. Hrja (kb. 18-24) egy sorban helyezkednek el, s diatonikus sklt alkotnak (ltalban C-a" hangterjedelemmel). Termszetesen elfordulhatnak kromatikus hangolsak is, de ezek ltalban ritkk.
Ebben az idben a hrok nem a ksbb hasznlatos eszterglt gombocskkkal kapcsoldtak a hangszerhez, hanem kis fakampk segtsgvel. Mivel a hrok ltalban nekiverdtek a kampknak, jellegzetes mellkzrej keletkezett.
Spanyolorszgban igen klnleges jelentsgre tett szert: Vinegas de Henestzrosa s Antonio de Cabezn (II. Flp (spanyol) uralkod orgonistja) feltalltak egy olyan tabulatrt, amelyik egyarnt kompatibilis volt a hrfval, a billentys hangszerekkel, de mg a vihuelval is.
Valsznleg nekik ksznheten terjedt el a hangszer Amerikban is.
Ebben a korszakban a hrfa egyltaln nem jtszott jelents szerepet. A basso continuo egyik lehetsges vagy elrt hangszere lehetett.
Ekkoriban kezddtek meg a ksrletek a hangszer kromatizlsra:
- Ktsoros kromatikus hrfa: a kromatikus hangok a diatonikusokkal ellenttes skban helyezkednek el (Mersenne (1639) s Eisel (1738) emltik)
Kereszthros kromatikus hrfa
- Kereszthros kromatikus hrfa: itt a kromatikus hrok keresztezik a diatonikusokat. Els emltse az 1724-es Escuela musicban trtnik, melynek szerzje Pablo Nasarre volt. Ribayaz s Huete mvei ilyen tpus hangszerre rdtak (lsd lejjebb).
- Hromsoros kromatikus hrfa: itt a kls sorok adjk a diatonikus hangokat, mg a kromatikusok bell tallhatak. Els ismertetsei Mersenne (1636) s Filippo Bonanni (1722) tollbl szrmaznak.
Ezeken a hrfkon igen bonyolult volt jtszani, mert hrjaik tl srn helyezkedtek el. gy a hrfa tbbnyire maradt a jl bevlt diatnikus. A fentebb emltett problma megoldsra ksztettk a kampshrft
1720 krl sikerlt az els (mkd) kromatikus hrft ltrehozni (megalkotja a donauwrthi Hochdrucher, tallta fel a pedlhrft). Ezen fell a hangszer hangterjedelem is megntt, hrom oktvnyi hangterjedelm (C-tl c"-ig) jelentsen kibvlt (t oktvnyira).
Ez a korszak a pengets hangszerekre nzve rendkvl kedveztlen volt, mert vagy kivesztek vagy klnlegessgg vltak. Egyedl a hrfa tudott megmaradni.
A pedlhrfa elgg el is terjedt, ezt Wolfgang Amadeus Mozart fuvola–hrfa kettsversenye bizonytja legjobban.
A prizsi hrfakszts ennek ksznheten igen fellendlt, st, jtsok is megjelentek.
- A pedlmozgatst a nyakban lv mechanika fel tovbbt huzalok a prizsi hrfkon mr nem a testben, hanem az oszlopban futnak.
- A korbbi primitv kampk helyett Pierre-Joseph Cousineau minden egyes tengelyre csr formj toldalkot („bquilles”) szerelt.
- 1769-bl szrmazik a Sbastian Erard-fle „systme fourchette” (vills mdszer), ahol a toldalkok helyre trcsk kerltek, amelyekre merlegesen kt-kt kis plcika illeszkedik; a pedl mkdtetsekor a megfelel trcsa elfordul, a plcikk pedig villaszeren kzrefogjk s megrvidtik a hrt.
- Cousineau tovbbi tallmnya a redny, amelyet a korpusz jtkos fel es oldalra helyezett el dinamikai rnyalatok keltsre, s amely egy nyolcadik pedl segtsgvel nyithat.
Viszont mivel az egyszer pedlhrfn csak korltozott mennyisg hangnem volt jtszhat, ennek kikszblsre jtt ltre a kettspedlhrfa, vagyis a mai koncerthrfa. Ezt 1820-ban ksztette a priszi Erard hangszersz.
jra felmerlt a kereszthros kromatikus hrfa tlete (br jra megbukott, a hrok lland sszerezgse miatt), ill. a billentys hrfa gondolata, de egyik se kerlt be a mindennapi gyakorlatba.
Termszetesen mai vilgunkban az „elektronizlds” a hrft se kerlte el, gy kszlt az elektromos hrfa.
A modern hrfa felptse
A modern koncerthrfa felptse
Elszr is rdemes megjegyezni, hogy a mai koncerthrfa a kettspedlhrfa.
- A mai, tkletestett hrfa Cesz-dr szerint van hangolva. Kontra Cesz-tl a ngyvonalas Gisz-ig terjed az ambitusa, s gy majdnem elri a mai zongork hangterjedelmt.
- Ht pedlja van: minden azonos nev hrhoz egy pedl tartozik – gy ha pl. egy C hrt Cissz vltoztatunk, gy az sszes C hr Ciszknt fog szlni. Mind a 7 pedlnak 3 llsa van: fels llsban „b” eljegyzsre, kzpen eljegyzs nlkl, lent „#” eljegyzsre mdosthatak a pedlok ltal a hrok. gy egyszeres pedlozssal flhanggal, ktszeres pedlozssal kt flhanggal emelhet a hrok hangmagassga. Ennek ksznheten a mai hrfn minden hangnemben lehet jtszani.
- Mg a rgi hrfk ltalban szablytalan ngyszgbe fut hangtesttel brtak, a mai hrfa alakja tompa hromszget mutat, melynek leghosszabb szrt a fels nyak s az als hangfenk kz kelt ers oszlop kpezi, amely egyszersmind arra is szolgl, hogy az egsz hangszertest a hrok feszerejnek knnyebben ellenlljon.
- A fels s az als szr kpezik a hrtartt, amelyek a fels szrba hasznlt szgek kr vannak tekerve, s azok hasznlatval kell a hangszert hangolni.
- A koncerthrfa magassga 180 cm s 47 hrja van. A hrfs dolgnak megknnyebbtsre nhny hr sznes a hrfn: a C hrok mindig pirosak, az F hrok kkek/feketk. Legrvidebb hrja 7 cm, a leghosszabb hrja 150 cm hossz.
- A hrfa kotta notcija a zongorhoz hasonlan kt sorban trtnik, violin- s basszuskulcsban (+ ltalban a kt sor kztt a pedlok jellse).
A hrfa klnbz npek zenjben is jelents szerepet tlt be.
A spanyolok kzvettsvel a hrfa tkerlt Amerikba, ahol nagyon hamar kedvelt npi hangszerr vlt.
Igen kedvelt Paraguayban s Venezuelban. A paraguayi hrfa kb. 150 cm magas s 36 hrt tartalmaz. A hrok kztti tvolsg 1 cm. A venezuelai hrfa az Arpa Ilanera, Ez 160-170 cm magas s 32 hrral rendelkezik. Kolumbiban az Arpa Ilanera s a klasszikus hrfa egyarnt hasznlatban van, ezen kvl Andok-szerte elterjedt.
Egyb hrfk
A hrfa zenben trtn alkalmazsa
gy kell pengetni a hrfa hrjait
Claudio Monteverdi 1607-es Orfejnak kzponti jelenetben szp hrfaszlk (is) vannak, kromatikus kettshrfra. Hndel Eszter cm oratriumban (1720) van egy hrfs szoprnria, diatonikus hrfval. Megemltend Hndel op.4, Nr.6. B-Dr Koncertje is, melyet hrfra vagy orgonra vagy csembalra + zenekarra rt. De a hrfa inkbb a romantika kora ta szerepel a zenekarokban.
Elssorban a glissando, arpeggio s bisbigliando effektusokat hasznljk. Az olasz s nmet romantikus operaszerzk igen kedvelt hangszere (lsd pl: Bohmlet). A francik kzl Claude Debussy s Maurice Ravel preferltk a hangszert, mg a hres hrfamvsz, Nicolas-Charles Bochsa tbb, mint szz klnbz mfaj darabot rt a hangszerre (operatiratok, kamarazene, versenym, opera, hrfaetd). Henriette Reni s Marcel Grandjany kevsb ismert hrfs-szerzk, br k is igen sok j minsg hrfadarabbal nveltk a zeneirodalmat. A 20. szzad zenjben, ill. a kortrs zenben a hrfa szerepe megntt, mert pedljainak ksznheten -enharmonikus belltsokkal- klnleges hangsorokat is lehet rajta jtszani. rdekes enharmonikus pedlbellts pldul C-Drban az Eisz s Hisz, mert gy a Hisz s C, valamint az Eisz s F azonos hangzsak lesznek. Ez ms hangszereken nem megoldhat, pldul a vonsok a #-es mdostsokat kicsivel magasabbra intonljk. A 20. szzadi hrfs-szerzk kzl enharmonikus belltsok tallhatak pldul Carlos Salzedo mveiben.
Fbb mvek hrfra
Hrfaszl
Hrfaversenyek
Kamarazene hrfval
A hrfa ezen stlusban is aktv szerepet tlt be, fbb mveli Dorothy Ashby, Rhodri Davies, Carol Emmanuel, Zeena Parkins, Park Stickney, Alice Coltrane, Deborah Henson-Conant s Elizabeth Panzer.
A popzenben mr ritkbb, ltalban szlnekek ksretre hasznljk. Fbb mveli: Joanna Newsom,Dee Carstensen, Loreena McKennit.
Hres hrfsok
- Magyar
- Sipkai Deborah
- Lubik Hdy
- Ildik Kocsis
- Vigh Andrea
- Felletr Melinda
- Gulys Csilla
- Lvai Mria
Hres hrfaksztk
- Nicolas-Charles Bochsa [1]
- Henri Naderman s kt fia, Pierre-Joseph s Henri
- Sbastien-B. Rnault
- Franois Chatelain
- Godefroi Holtzman
- Pierre-Joseph Cousineau s Georges fia
- Sbastien Erard
Hres mai hrfagyrak
- Salvi (olasz, szkhelye Piasco-ban van)
- Lyon & Healy (amerikai, szkhelye: Chicago)
- David (svjci, szkhelye: Sainte – Croix)
- Camac (francia)
- Aoyama (japn, szkhelye: Fukui)
- Horngacher (nmet)
A hrfa, mint szimblum
Politikai szimblumknt
A hrfa jelkpezte rorszgot vszzadokon keresztl. Ezt a jelkpet hasznltk rorszg szimbolizsra I. Jakab kirlyi zszlajn, s azta is lthat Nagy-Britannia, illetve az Egyeslt Kirlysg zszlajn. Ezen kvl megjelent mg Oliver Cromwell Commonwealth Jack-jn 1649-ben, ill. Protectorate Jack-jn 1658-ban, ksbb pedig Leinster zszlajba is bekerlt.
rorszg fggetlenn vlsakor a hrfa – mint az orszg jelkpe – termszetesen a zszl rsze is lett. St, rorszg pp aktulis fizeteszkzn mindig is szerepelt – a kzpkori pnzektl napjaink eurjig.
Szervezeti jelkpknt
Tbb vllalkozs hasznlja a hrft vllalati logo-jban, pldul a Guinness, amely Harp Lager nven is gyrt srt (Harp a hrfa angol neve) vagy a Ryanair, amely replgpeire jelvnyknt egy stilizlt hrft festett.
Szmos szak-rorszgi szervezet s egyetem is ezt a hangszert vlasztotta jelkpl, jelezve rorszghoz val ktdsket.
Hrfa a mitolgiban
A hrfa (Kantele nven) a finn Kalevalban Vejnemjnen hangszere. A hber kultrban Dvid kirly hangszere volt, aki a hrfa segtsgvel zte el a gonosz szellemeket Saulbl. Ezen kvl klnbz szaki npek mondiban is gyakran szerepel, pl. a Wlsungen-mondakrben vagy a Beowulfban.