A Wikipdibl, a szabad enciklopdibl.
A lant dombor ht pengets hangszer, a 15-17. szzadban volt legnpszerbb. Kzvetlen se a muszlim vilgban napjainkban is tretlenl npszer arab lant, az d vagy al‘ud, magyar neve is erre a szra vezethet vissza.
Lant |
angol: lute
francia: luth
nmet: Laute
olasz: liuto
spanyol: lad |
 |
Besorols |
Kordofon hangszerek
Pengets hangszerek
Foglapos hangszer |
Menzra |
540 – 750 mm |
Hangols |
...Gg-cc'-ff-aa-d'd'-g'
...AA-dd-ff-aa-d'-f' |
Rokon hangszerek |
d, Vihuela, Koboz |
Hangplda |
hallgat |
Hangszerjtkos |
Lantos |
- A Lant szhoz kapcsold msik szcikkrt keresd fel a Lant csillagkp szcikket
A lant dombor ht pengets hangszer, a 15-17. szzadban volt legnpszerbb. Kzvetlen se a muszlim vilgban napjainkban is tretlenl npszer arab lant, az d vagy al‘ud, magyar neve is erre a szra vezethet vissza.
Lersa
Test
A lant szinte teljes egszben fbl kszl, mrethez viszonytva meglepen knny. A tet tojsdad vagy cseppformj, ltalban lucfeny rezonns, bellrl keresztgerendkkal megerstve. A test dombor formban sszeillesztett hosszanti szelvnyekbl ll, nagyjbl flkr keresztmetszet. A nyak a tetvel azonos skban van, a hrok alatt kemnyfa bortssal. A hangolfej ersen, nha a nyakra merlegesen htrahajlik. A hangols fa kulcsokkal trtnik. A bundok a nyakra hurkolt blhrok, a tetn is folytatdnak, itt mr kemnyfbl kszlnek. A tetn kap helyet mg az egyszer, csomzsos rendszer hrlb, s a kr alak hanglyuk, amit rozetta dszt.
Hrok
A hrok hagyomnyosan blbl kszltek, de ma mr nylon hrokkal is helyettesthetik ket. A mly hrok fmszllal vannak betekerve. Egy rszk kettesvel alkot egy hrcsoportot, azaz krust, a legmagasabb ltalban egymagban van, ez a chanterelle. A dupla hrok azonos hangolsak, de a mlyebbeknl az egyik lehet egy oktvval magasabb. A dupla hrokat a bal s a jobb kz is szinte mindig egy hrknt kezeli, egytt szlaltatja meg. A lant hrjai ltalban kevsb feszesek, mint a mai klasszikus gitr hrjai.
Hangolsok
Lantokat a trtnetk sorn nagyon sok mretben, hrozssal s hangolsban ksztettek, gy ltalnos hangolsi szabvnyok sem alakulhattak ki.
Renesznsz
A hathros, vagy pontosabban hat krusos renesznsz tenor lant hangolsa hasonl a tenor gambhoz, kvart hangkzkre pl, kivve a 3. – 4. krust, melyek nagyterc tvolsgra vannak hangolva. Ha a legmagasabb hang a g', akkor a hangols:
A tbbi hrprt lefel adtk hozz, ha kellett, de ezeket mindig az ppen jtszott zene hangnemhez hasznlhat fbb basszus-hangokra hangoltk, a foglapon nem fogtk le. gy pl. egy nyolc krusos renesznsz tenor lant hangolsa:
- Dd-Ff-Gg-cc'-ff-aa-d'd'-g',
tz krusos hangols:
- Cc-Dd-Eses-Ff-Gg-cc'-ff-aa-d'd'-g'.
Barokk
A 17. szzad msodik felre a franciknl s szakon kialakult egy viszonylag szabvnyos hangols, a "barokk" vagy "d-moll" hangols. Itt a fls hat krus d-moll hrmashangzatokat alkotott, a tbbi pedig a d-moll hangsor mentn haladt lefel:
- A'A-H'H-Cc-Dd-Ee-Ff-Gg-AA-dd-ff-aa-d'-f'.
Az als hrok hangjait termszetesen az ppen jtszott hangnemnek megfelelen thangolva mdostottk.
A mai lantokat leggyakrabban a renesznsz hangolssal hasznljk.
Trtnete
Kzpkor
Valamikor a kzpkorban juthatott el az eurpai keresztny vilgba, taln az Arabok ltal meghdtott Hispnibl, esetleg a keresztes hbork rvn a Kzel-Keletrl az arab vilg mig npszer pengets hangszere, az d. Azt korabeli brzolsokbl tudjuk, hogy a kzpkori lantnak is ngy-t pr hrja volt, s ugyangy tollszrbl kszlt pengetvel szlaltattk meg, mint korabeli arab testvrt. Polifon jtkra kezdetben nemigen lehetett alkalmas, elssorban tnczenhez, nek ksretre hasznlhattk.
Renesznsz
A 15. szzadban fokozatosan alakult ki az ujjakkal trtn tbbszlam jtk technikja, s a hozzadott hatodik hrpr is szlestette lehetsgeit. Ekkor nyerte el klasszikus formit, vlt szles krben elterjedtt. Npszersgt annak ksznhette, hogy egy viszonylag olcs, knny, hordozhat zeneszerszm volt, amely emellett hihetetlenl sokoldal volt, mindenfle korabeli zenei ignyt ki tudott elgteni. Tnczent, krusmvek tiratait, preldiumokat, fantzikat adtak el rajta, de az is szerepet jtszott npszersgben, hogy az antikvitsrt rajong renesznszban ez a hangszer az antik lant rksnek tudta lttatni magt.
Eurpn bell csak az Ibriai-flszigeten nem tudott gykeret verni, itt egy gitrszer hangszer, a vihuela tndklt a lant szerepben.
Barokk
A 16. szzad vgtl egyre tbb jtst alkalmaztak a hangszeren. jabb s jabb hrok hozzadsval bvtettk lefel a hangterjedelmt, egyre bonyolultabb nyak-megoldsok jttek ltre az egyre hosszabb menzrj "extra" hrok felfggesztsre. A hozzadott basszus hrokat mr nem is lehetett lefogni, hrfa mdjra pengettk ezeket. Az gy ltrejtt hangszerek nha kt mter hosszak is lehettek, mint pl. a chitarrone. A fmszllal krbetekert hrok feltallsval lehetett jra cskkenteni a basszushrok hosszsgt, gy a lant mreteit.
A 17. szzad vgtl kezdve a lant egyre inkbb httrbe szorult. Az operk, koncerttermek, zenekarok korszaka kvetkezett, ahol ennek a halk, meghitt hang hangszernek mr nem sok jvje volt. A hzi muzsiklsban is inkbb a billentys hangszerek, vagy a sokkal egyszerbben behangolhat s kezelhet thros gitrok vltak uralkodv.
A lant mesterei
- Pietro Bono (1417-1497)
- Francesco da Milano (1497-1543) "il Divino"
- Bakfark Blint (1507-1576)
- John Dowland (1563-1626)
Lantra komponltak:
- Johann Sebastian Bach (1685-1750)
- Sylvius Leopold Weiss (1687-1750)
Mai lantmvszek:
- Julian Bream (1933)
- Benk Dniel
- Bke Csaba
- Knya Istvn
- Gyri Istvn
- Tokodi Gbor