A Wikipdibl, a szabad enciklopdibl.
A citera magyar npi hros hangszer, amelyet pengetssel szlaltatnak meg. Jtk kzben asztalra fektethet, legegyszerbb vltozatban tglalap alak hasb formj[1].
A citeraflk csaldjba tartoz hangszerek a vilg szinte minden tjn megtallhatak, gyakran egymstl nagymrtkben eltr mret s formj hangszerek tartoznak ide. A citerk fontos kzs jellemzje, hogy a hrok a hangszertest felett hzdnak vgig, nyakuk nincsen[2]
A magyar citera zmben mixolid hangsor, kvintel hangszer. Transzponls nlkl harmnikusan szl rajta a C-dr, d-dr, e-frig, g-mixolid tpus dallam. A ksrhrok nlkl szinte brmi lejtszhat rajta.
A ma leggyakrabban elterjedt vltozat a "Dunntli hasas" s az "Alfldi klykfejes" citeratpus keverke.
Eredete
Magyarorszgon
A honfoglalskori magyarok mr magukkal hoztk. De ez a hangszer persze mg sokban klnbztt mai utdjtl: az egyetlen kzs pont az volt, hogy mindkett hros hangszer. Anonymus a Gesta Hungarorumban is beszl rla, cithardi nven megemltve, rpd vezr udvarbl. A Kzp-zsiai rokon npek (osztjkok, vogulok) mg ezer vvel ksbb is dalaikat citeraszer dombrval ksrik. Az 1300-as vektl kezdve szemlynevekben gyakran felbukkan (Cziters), s oklevelekben is megemltik (citur, zedoria, zwitter, zitwer, chitur).
Eurpa
Felptse
A hangszer nagyjbl tglalap alak. Hossza krlbell fl mter. Az egyik hosszanti oldala egyenes vonal. Itt helyezkedik el a foglap (menzra). A foglapon egymstl klnbz tvolsgra helyezkedik el a kt sor rintk. A kls soron a ht trzshang van, kt s fl oktv szlessgben. A belsn a kromatikus hangok tallhatk. A kt hangsor egymshoz val viszonya megegyezik a zongorn tallhat fekete s fehr billentyk szerepvel. A foglap mellett jobboldalon van az oldalrsz, itt pengetnek. A citera jobb keznk felli vgben talljuk a hrtart szegeket, a bal felliben a fejet. Itt vannak a hangolszegek. Ezekre vannak hangolkulccsal rtekerve a hrok, s itt lehet a hr mlysgt, magassgt belltani, teht hangolni. A szemben lv oldal a fejtl lpcszetesen szlesedik. Az oldalrszek ltal bezrt korpuszt hangszertestnek vagy hangszekrnynek nevezik. A hangszekrny kt vgn kt hremel bak is van, ami a hrokat emelni hivatott. A citerknak hrom lbuk van, kett a foglap felli kt vgn, a harmadik a szemben lv oldal kzepn. A lbak magassga krlbell 5-6 mm, tmrje 8-10 mm, cljuk az egyenltlensgek kikszblse s a csszsgtls. A fejeket gyakran dsztik faragssal.
Hrozs
Hrom csoportba sorolhatk, citertl (kszttl, mrettl) fggen az egyes csoport hrjainak szma vltozhat.
- Dallam hrok (3-4 db a diatonikus foglaprszen, 2-3 a pentaton foglaprszen)
- Basszus hrok (lt. 3db)
- Knykhrok (zenghrok) (lt. 3 pr)
Fajti
- Dunntli hasas citera, a legfels knykfej utn hirtelen kidomborodik
- Alfldi knykfejes citera
Pengetse
A citera pengetsre 40-50 vvel ezeltt kizrlag kihegyezett tollat (szrny s faroktollat) hasznltak. Ezt mra teljesen kiszortotta a szabvny hromszg alak, kzepes kemnysg manyag penget.
A nyom
Rgen a hrokat kizrlag nyomval szortottk le.
- Toll nyom, a pengetsre is hasznlt tollat lefaragtk, s farudacskt nyomtak bele
- Fa nyom, dszesen, legtbbszr ember alakra faragtk
Hasznlat eltt mindkettt megfaggyztk. Elnye: a cssztatsok, glissandk szpek. Htrnya: a dsztseket, gyors futamokat nehezebb vagy lehetetlen vele kijtszani.
A citern megszlaltathat hangsorok, hangnemek
Korltozott a hangszeren jtszhat hangnemek szma. Ez abbl addik, hogy a ksrhrok az alaphang felhangjaira vannak hangolva, gy ms zrhang nehezen kpzelhet el, hiszen nem kapjuk a tkletes befejezs rzett. Bizonyos esetekben disszonns hangzst idzhetnk el egy, a citern nem jtszhat hangnemben val jtk esetn, amikor is egy hangnemben olyan hangok vannak, amelyek a zenghrokkal trtn egytthangzskor disszonns hangkzket szlaltat meg. A dallam zrhangjnak a citern az rott "C" hangnak kell lennie. A ksrhrok is ennek a hangnak a felhangjaira vannak felhangolva. Kivteles esetben lehetsges a „G”-re trtn dallamzrs a kvartszextes- mixold s a kvartszextes- frg hangnemek esetben.
A hangnemek korltozottsga nem tesznek lehetv dallamokon belli modulcikat. Ez a magyar npzene esetben nem jelent problmt, hiszen dallamkincsnk tbbsge nem l hangnemi kitrsekkel, illetve a kivteles modulcik azonos alaphang hangnemben marad. Modulcis gondok olyan tncdallamoknl lehet, amelyek klasszicista mintj peridusptkezsek. Itt ugyanis dominns hangnemi kitrsek vannak. A hangszer hangolsa s a rajta jtszhat hangnemek lehetv teszik az nek ksrst. A nem htfok gyermekdalok, npdalok az albbiakban rszletezett htfok, fknt modlis hangsor dallamok citern trtn megszlaltatsnak analgijt kveti, a ’G’ vagy a ’C’ hang krnyezetben.
Ion (dr) hangsor (nincs eljegyzs)
Mixold hangsor (nincs eljegyzs)
Kvrtszextes-Mixold hangsor (1 b eljegyzs)
Dr hangsor (2 b eljegyzs)
Eol hangsor (3 b eljegyzs)
Kvartszextes-frg hangsor (3 b eljegyzs)
Frg hangsor (4 b eljegyzs)
Ld hangsor (1 # eljegyzs)
A citera hangolsa
Elszr is a citern tallhat hrokat gynevezett hrcsoportokra oszthatjuk. Ennek megfelelen megklnbztetnk dallamhrokat, basszushrokat s ksr vagy zenghrokat. A dallamhrok a kombinlt foglapon tallhatak. Kombinlt, mert a foglap kt rszbl ll: a diatonikus foglapbl (mint a zongora fehr billentyi) s a pentaton foglapbl (mint a zongora fekete billentyi). A gyakorlatban ezzel a foglap-tpussal tallkozhatunk, a tisztn diatonikus foglappal kszlt hangszerek nhny pldnya a legksbbi idkig a Dunntlon, Somogy s Baranya megyben voltak fellelhetek. A dallamhrok szma eltr lehet, de ltalban 4+3 vagy 3+2 db (diatonikus + pentaton). Hangolsuk azonos hangra vannak felhangolva, ami ltalban ’G’. A ’G’ hangra trtn hangols esetn a harmadik bundnl fogott hang ’C’ lesz. A citersok azt a hangot mondjk ’C’-nek, de ha a dallamhrok alaphangolsa eltr a ’G’ hangtl, akkor a jtszott ’C’ hang helyett ms hangzik. A legfontosabb, hogy az „res” dallamhr hangja s a mindig ’C’ hangnak mondott hang kztt T4 hangkz van. (Gyakori, hogy a dallamhrok alaphangolsa nem ’G’ hanem ’GISZ’ vagy ’A’, ekkor ha a citers ’C’-t jtszik, valjban ’CISZ’ vagy ’D’ szl.)
Itt fontos volt rszletezni a pontos hangolst, mert az sszes tbbi hr a dallamhrokhoz viszonytva vannak hangolva. A kvetkez hrcsoport a basszushrok. Ezek szma ltalban hrom darab, de ezek szmban is lehetnek eltrsek. Hangolsuk a kvetkezkppen alakul: „kisbasszus” ami a, diatonikus foglap harmadik bundjn kv (’C’) hangjra van hangolva ezt kveti a „kzpbasszus”, ami a dallamhrok als oktvjra s a „nagy basszus”, ami a diatonikus foglap harmadik bundjn lv (’C’) hang als oktvjra van hangolva.
A ksrhrok vagy zenghrok hangolsa. Ezek szmban lehet a legnagyobb eltrs, mert 3-8 darab is lehet. Ennek szma fgg az oldalfejek (kisfejek) szmtl s attl, hogy az egyes kisfejekre hny hrt tesznek (1-2 db). A hangolsuk tematikja kveti a basszushrokit a kvetkezkppen. (Itt most 4 darab zenghrt veszek alapul.) A „nagybasszus hrt” kveten ltalban van egy zenghr, ami mg a ffejen tallhat, ennek hangolsa megegyezik a dallamhrok alaphangolsval. Ezt kvet zenghr ennek fels kvartjra van hangolva, vagyis diatonikus foglap harmadik bundjn lv hangra (a leggyakrabban ’C’), ezt kvet zenghr a dallamhrok alaphangjnak fels oktvjra s azt ezt kvet ksrhrt a diatonikus foglap harmadik bundjn lv (ltalban ’C’) hang fels oktvjra hangoljk.
A citerk pontos hangmagassguk (alap - basszushrok - zenghrok)
Prm citera (szoprn hangmagassg)

Tenor citera (alt hangmagassg)

Basszus citera (bariton hangmagassg)

Bg citera (basszus hangmagassg)
