avryl

::.Foldal           

::.rj nekem!

::.Elrhetsg          

::.Vendgknyv 

::.fvs

::.vonsok

::.pengetsk

::.tsk

::.billentysk

 

 

  

my button:

Kattints a kpre a teljes mrethez!

Ha te is beszeretnl kerlni a cserk kz akkor hozzd a buttonod, tedd be a vendgknyembe s n kiteszem! Cserbe csak azt krem, hogy te is tedd ki az n buttonomat!

 

cserk:

 

      

 

 

 

 

 

 

♥Bejelentkezs♥
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
pengetsk
pengetsk : gitr

gitr

  2008.08.02. 15:27


Gitr

A Wikipdibl, a szabad enciklopdibl.

 
Ugrs: navigci, keress
Gitr
angol: guitar
francia: guitare
nmet: Gitarre
olasz: chitarra
spanyol: guitarra
Gitr
Besorols
Kordofon hangszerek
Pengets hangszerek
Foglapos hangszer
Menzra
650 mm
Hangols
E – A – d – g – h – e'
Hangterjedelem

Standard hangols esetn
Rokon hangszerek
Elektromos gitr, Basszusgitr, Hawaii gitr, Warr gitr, Ukulele, Lant, Bendzs, Mandolin
Hangplda
Sound hallgat
Hangszerjtkos
Gitros
   
Gitr
Egyetlen bszkesgem az a mersz s fradhatatlan prblkozs, hogy a gitr titokzatos szpsgt megmutassam. s szmra a vilg szeretett nyerjem meg
   
Gitr

– Andrs Segovia nletrajza, 1967

A gitr (nemzetkzi sz a spanyol guitarra-bl, ez pedig – arab kzvettssel – a grg kithara-bl, grg lantflesg) a hros hangszerek, ezen bell a pengets hangszerek csoportjba tartoz hangszer. Megszlaltatsa pengetvel, illetve ujjal trtnik. ltalban hat hros, ezek hangolsa E-A-d-g-h-e'. Mint lthatjuk, ezen hrok nagy rsze kvart tvolsgra van egymstl, kivtel: g-h, ami nagyterc, gy a gitros tbb mint hrom oktv hangterjedelem fltt rendelkezik.[1]

A gitr kivitele szerint lehet klasszikus, akusztikus, elektronikus, vagy elektro-akusztikus. A gitr napjainkra hihetetlen npszersgre tett szert. Szinte minden zenei stlusban kpviselteti magt valamilyen formban. Ez leginkbb sokoldalsgnak ksznhet, hiszen az egyes gitrok tpusuktl s zenei stlustl fggen betlthetnek szlista szerepet, de meglljk helyket a ritmusszekciban is. Gitron ppgy eladhatk klasszikus darabok, mint napjaink modern popzeni, st a rock pldul elkpzelhetetlen lenne a hangszer meglte nlkl.

A gitrkszts – br napjainkban mr tmeggyrtsrl beszlnk – megrizte a kzmves hangszerksztk hagyomnyait. A gitrok fejldse napjainkban is tart ksznheten annak, hogy a zenszek s mrnkk egymssal karltve aknzzk ki a hangszer felptsben rejl lehetsgeket. J plda erre az elektromos gitrok megjelensben ttr szerepet vllal Leo Fender, aki rdimrnk tudst kamatoztatva vett rszt a mgneses hangszed kifejlesztsben, illetve a zensz Les Paul, aki sajt zenei elvrsainak megfelelen alaktotta ki hangszert.

 

Hangszertrtnet [szerkeszts]

A sz szoros rtelmben vett gitrok valamikor a 15. szzad utn jelentek meg, de termsztesen jval korbban – mr az korban is – lteztek a gitrhoz hasonl, vagy arra emlkeztet hros, pengets hangszerek. A zavaros hangszerelnevezsek s hinyos trtnelmi adatok azonban neheztik az ennl rgebbi ismeretek rendszerezst.

A legrgebbi fennmaradt gitr egy 1590-tjrl szrmaz t hangra hangolt, hangonknt dupla hrozssal elltott hangszer, mely jelenleg a gyjt Robert Spencer tulajdonban ll. A gitr teste keskeny, htlapja eredetileg lapos volt. A nyakat valamikor a trtnelem sorn levgtk, a hangszer restaurtora utlag egy felttelezett hosszsg nyakat illesztett a helyre, melyen 10 rints foglap tallhat. Ez a hangszer felttelezheten az els rnk maradt gitrnak nevezhet hangszer, felptsben s dsztsben azonban rendkvl hasonlt egy 1581-bl szrmaz portugl „gitrra”, melyet egy bizonyos Belchior Dias ksztett s jelenleg a londoni Royal College of Music gyjtemnyben tallhat.[2]

A zeneszeret gazdagokra jellemz mdon a gitrok kezdetben rendkvl dszes hangszertesttel rendelkeztek. A hanglyuk helyt pldul rozetts fafaragsok tltttk be, a tetn s a htlapon pedig dszes festsek, faragsok, intarzik, bizonyos esetekben fmbl kszlt motvumok kaptak helyet.

A hangszer mreteinek, hangolsnak szabvnyosodsa csak a 16. szzadtl indult meg, a nyomtatsban terjed tabulatrk korban. Ekkoriban a gitr ngy „krusos” volt, leggyakrabban hrom dupla s egy szimpla hrral volt felszerelve. A hangols legtbbszr a tenor lant kzps ngy hrjt kvette, vagyis c – f – a – d' volt. A szzad vge fel mg egy mlyebb hrprt kapott, s szokss vlt az sszes hrt egy hanggal fljebb hangolni. Ekkor alakult ki a napjainkban is hasznlatos hangols, hiszen az t hr hangmagassga megegyezett a mai klasszikus hangols fels t hrjval, azaz: A – d – g – h – e' . A 18. szzad kzepn kezddtt meg – elszr Spanyolorszgban – a hangszer hatodik hrprral trtn kiegsztse. A legmlyebb hr a mly E hangra lett hangolva. A szzad vgtl kezdett elterjedni a dupla hrok helyett a szimpla hrozs. Ekkor jelentek meg a gitrra kevss hasonlt, inkbb a hrfra emlkeztet lyragitrok, melyek mr tbbnyire hat hrral kszltek, de elfordultak tbb, akr kilenc hros, vagy hat dupla hrral rendelkez vltozatok is.

A 19. szzad kzepe tjn Antonio de Torres sevillai hangszerkszt megnvelte a hangszer mreteit, tkletestette konstrukcijt, s az ltala kifejlesztett gitrtpus vlt ltalnoss. A fmhros, ma akusztikus gitrnak vagy folk gitrnak nevezett hangszer a 19. szzad vgtl kezdve, a dombor tetej archtop gitr a 20. szzad elejn, az elektromos gitr az 1950-es vekben alakult ki.

 megjegyzs A gitrok trtnetvel rszletesen a klasszikus gitr szcikk foglalkozik.

 

A hangszer felptse

Egy klasszikus s egy elektromos gitr rszei
Egy klasszikus s egy elektromos gitr rszei

Sokfle formj, hrozs, mkdsi elv gitr ltezik, de vltozatossguk ellenre bizonyos vonsaikban megegyeznek. A gitr minden esetben rendelkezik egy hangszertesttel, valamint egy ebbl kiindul nyakkal aminek vgn a hangszer feje tallhat a hangolkulcsokkal. A gitr hrjai a nyereg s a hrlb kztt feszlnek, kzel a nyakon vgighzd foglaphoz, melyen rintk sorakoznak.

 

Fej [szerkeszts]

Commons
A Wikimedia Commons tartalmaz Gitrfejek tmj mdiallomnyokat.
Egy klasszikus, egy fmhros akusztikus s egy elektromos gitr feje
Egy klasszikus, egy fmhros akusztikus s egy elektromos gitr feje

A gitr feje a nyak vgn tallhat, a hangolkulcsoknak s a hrvezet nyeregnek ad helyet. A hrok a nyergen thaladva csavarodnak r a kulcsokra, amiknek segtsgvel szablyozhat az egyes hrok feszessge, gy a megpengetett hang magassga. A hangolkulcsok tpusa s elrendezse a gitr fajtjtl fggen klnbzhet. A hangolkulcsok elrendezst illeten beszlhetnk szimmetrikus (pl. a klasszikus, akusztikus gitrok tbbsge), s aszimmetrikus elrendezsrl, attl fggen, hogy a fejnek melyik oldaln hny-hny hangolkulcs tallhat. Az ltalnos elrendezs (hathros gitr esetn) a 3+3-as, ahol mindkt oldalon 3-3 kulcs tallhat. Elektromos gitrok s elektromos basszusgitroknl gyakrabban alkalmaznak aszimmetrikus elrendezst, amikor pldul minden kulcs egyoldalra kerl, vagy ritkbb esetben elfordulnak 5+1-es vltozatok is. A fej irnya lehet a nyakhoz kpest dnttt, vagy egyenes. Egyenes fej esetben ltalban szksg van hrvezet alkalmazsra, hogy a hrok egyenletes nyomst fejtsenek ki a fels nyeregre. A fej megdntsvel ez a problma kikszblhet, ezen kvl knnyebb vlik a nyakmerevt plcn trtn llts is, abban az esetben, ha az llt csavar a nyak tetejn tallhat.

Dnttt s egyenes fejek
Dnttt s egyenes fejek

A fels nyereg a gitrnyak s a fej tallkozsnl tallhat. Elhelyezse – a hrlbbal egyetemben – a gitr sklahosszsgt (menzra) hatrozza meg. Feladata, hogy stabilan egyenl tvolsgra tartsa egymstl a hrokat, illetve hatssal van a hrok s a foglap tvolsgra is.

A nyereg anyaga sokfle lehet, s hangzs szempontjbl fleg az res hrok tnusra van hatssal. A tartssg s merevsg rdekben ltalban valamilyen kemny anyagbl kszlnek. Egy idben npszer volt a csont, mely br inkonzisztens (a hrok, vagy az egyes hangok mskpp szlalhatnak meg rajta), mgis klnleges rezonancival gazdagtjk a hangszer megszlalst. Fnyes hangja miatt, sokat hasznlatos anyag volt mg a rz, de tlsgosan ignybevette a hrokat, s idvel hajlamos volt elgrblni. Napjainkban fleg grafitot, vagy valamilyen szintetikus anyagot hasznlnak, melyek cskkentik a nyereg s a hrok kztti srldst, mgis ersek. Vannak specilis mechanikai megoldsok is, pldul csapgyas, vagy grgs nyergek, melyeket fleg elektromos gitrokon alkalmaznak.

 

Nyak

Commons
A Wikimedia Commons tartalmaz Gitrnyakak tmj mdiallomnyokat.

A gitr nyaknak hangszerjtkos szempontjbl legfontosabb funkcija, hogy rajta tallhat a foglap, aminek segtsgvel az egyes hangok megszlaltathatak. A nyak kialaktst tekintve sok vltoz paramterrel rendelkezik, melyek mindegyike hatssal van a rajta trtn jtkra, vagy akr a megszlaltatott hang kitartsra, hangsznre is. Utbbi tulajdonsgok fleg a hasznlt faanyag tpustl, illetve a nyak testhez trtn rgztsi mdjtl fggenek (lsd lejjebb).

Gitrnyak ksztsre olyan faanyagot hasznlnak, melynek j a hasznlat kzbeni stabilitsa, teht sem a hrok fesztereje, sem az id mlsa, az anyag regedse, a klimatikus vltozsok nem okoznak benne maradand alakvltozst. Legalkalmasabb anyagok a cedrela, a mahagniflk, a jvorfa.

 

A nyak merevtse

A gitr hrjainak fesztettsge miatt a viszonylag vkony s hossz nyak komoly statikai ignybevtelnek van kitve. A klasszikus gitr hrjai kb. 40 kilogramm slynak megfelel, a fmhros gitrok majdnem ktszer ennyi, a 12 hros gitrok 100 kilogramm krli terhelst kpviselnek. Ez az er a nyakat arra kszteti, hogy jszeren meggrbljn. A klasszikus gitr nyaka viszonylag vastag, a manyag hrok hzereje kisebb, gy rendszerint a faanyag nmagban, megersts nlkl kpes ezt az ignybevtelt elviselni. Ezzel szemben a fmhros gitrok fesztettsge nagyobb, ugyanakkor hagyomnyosan szkebb hrkiosztssal, karcsbb nyakkal kszlnek, emiatt a hrok terhelst itt valahogyan ellenslyozni kell. Erre szolgl a nyakmerevt plca.

A nyakmerevt plca egy enyhn ves fmrd, mely a hangszer nyaknak belsejben fut vgig. Feszessgnek lltsval a hrok deforml hatsval ellenttes hatst lehet elrni, gy befolysolhat a nyak hosszanti grblete. A nyakmerevt plca lltsra szolgl csavar vagy a nyak s a fej tallkozsi pontjnl van egy kis manyag fedl alatt, vagy a nyak msik vgn, a testhez val csatlakozsnl. Ez utbbi esetben akusztikus gitroknl a hanglyukon benylva lehet azt lltani, tmrtest gitrok esetn viszont legtbbszr csak a nyak lecsavarozsval lehet hozzfrni.

Fontos tudni, hogy a nyakmerevt plca a nyak idelis grbletnek belltsra szolgl, nem pedig arra, hogy a „nyomst”, vagyis a hroknak a foglaptl val tvolsgt lltsuk vele. Ez utbbit mindig a hrlb magassgnak vltoztatsval kell beszablyozni.

A merevtplca elhelyezkedse a nyakban
A merevtplca elhelyezkedse a nyakban


 

A nyak mretei

A nyak fontos mretei
A nyak fontos mretei

A nyakra jellemz fontos tulajdonsg a kt vgn mrt vastagsga s szlessge, illetve a foglap grblete, vagy rdiusza. A rdiusz (az brn r) rtelemszeren a hasznlt krv sugart adja meg millimterben (amerikai mrtkrendszerben inch-ben szoks megadni). A klasszikus gitrok foglapja szinte mindig sk, az velt profil elssorban a fmhros gitrokra jellemz. A nagyobb grblet fleg az akkordjtkhoz val, hiszen jobban illeszkedik a gitros termszetes kztartshoz, gy az akkordfogsok – ahol egyszerre tbb ujjat is hasznlunk – knyelmesebbek mint az egyenes foglapok esetben. A laposabb rintlap dallamjtkhoz, hajltsokhoz elnys. Bizonyos gitroknl a foglap rdiusza vltozik: A nyeregtl a magasabb fekvsek irnyba a nyak ellaposodik. Anyaga a legkemnyebb fk kzl kerl ki, benfa vagy paliszander (rzsafa), egyb esetekben klnlegesen vastag, kemny lakkrteg vdi a hrok koptat hatstl. A foglap vastagsga (h1, h2) a hrok foglaphoz kpest megadott magassgra, a kt vgn mrhet szlessg (w1, w2) pedig a hrok szttartsra van hatssal.

 

Nyakrgztsi mdszerek

A gitrnyak hangszertesthez rgztsre alapveten hrom mdszert alkalmaznak:

 

Testen thalad nyak
Csavarozott nyakrgzts
Csavarozott nyakrgzts

A nyak faanyaga vgighzdik a gitr tmr testn, gy a hrok mindkt vge ugyanahhoz a fhoz van rgztve. Rendkvl stabil s tarts megolds, ezen fell lehetsget biztost mly bevgsok ltrehozsra. Az ilyen gitrok hangkitartsa hossz, rendkvl j mly- s magastvitellel rendelkeznek. A mdszer htrnya, hogy a nyak eltvoltsa nem lehetsges, gy a karbantarts rendkvl nehzkes, valamint a gyrtsi kltsgek is magasabbra rgnak.

 

Csavarozott nyak

A csavarozott (vagy bolt-on) nyak fleg az elektromos gitrok esetben hasznlatos, hiszen mr az els modellek – a Fender Broadcaster vagy Telecaster – is ilyen megoldssal kszltek, a tmeggyrts megknnytse vgett. A mdszer elnye az olcs gyrtson tl, pldul az egyszer karbantarts is, hiszen a nyak knnyen cserlhet. Htrnya, hogy a rgztsi ponton stabilitsi szempontbl vastagabb a nyak, gy megnehezti a magas fekvsekhez trtn hozzfrst. Ezenkvl az ilyen nyakak mly- s magastvitele is gyengbb, mint a testen tmen nyak.

 

Ragasztott nyak

A csavarozs mellett a msik gyakran hasznlt rgztsi mdszer, mikor a gitrtestbe marnak egy mlyedst, melybe millimteres pontossggal illeszkedik a nyak vge. A kt elemet ezutn tartsan sszeragasztjk. A mdszer stabil nyakat eredmnyez, mely a testen tmen megoldshoz hasonlan j hangkitartst eredmnyez, s az illeszts j kialaktsa esetn a magas fekvsekhez is j hozzfrst biztost, viszont a karbantarts itt sem egy egyszer feladat.

 

Test

Commons
A Wikimedia Commons tartalmaz Gitrtestek tmj mdiallomnyokat.
Egy tmrtest elektromos gitr „lecsupasztott” teste
Egy tmrtest elektromos gitr „lecsupasztott” teste

A hangszertest a gitrnak az a rsze, mely a leginkbb eltr az egyes gitrfajtknl. Az egyes vltozatok szcikkeiben rszletesen is trgyaljuk a test felptst, gy ebben a szakaszban csak a legfontosabb tulajdonsgok, illetve a fajtnknti klnbsgek kerlnek megemltsre.

A leghagyomnyosabb gitrtest a klasszikus, akusztikus gitrokra jellemz. Ez a rezgtest, mely a tet, ht s az oldallapokbl ll ssze. Az ezeken a felleteken, elssorban a tetn ltrejv hajltsi hullmok sugrozzk a trbe a gitr hangjt. Bels trfogata regrezontorknt mkdik, melynek nylst a tetn lv kerek hanglyuk alkotja, ez szintn rszt vesz a gitrhang megformlsban.

  •  megjegyzs: Bvebben lsd a klasszikus gitr szcikkben!

Egy msik megolds fmbl kszlt rezontor alkalmazsa, amely a nevt visel rezontoros gitroknl hasznlatos. A lnyege, hogy a hrok egy vagy tbb fmbl kszlt tnyrt hoznak rezgsbe, melyek rendkvl rdekes, fmes hangsznt adnak a hangszernek.

Az elektromos hangszedvel elltott gitrok teste lehet tmr (solidbody), vagy fltmr (semi-solidbody). Utbbi esetben a hangkpzsben sokkal inkbb rszt vesz maga a hangszertest is, mint a teljesen tmrtest gitrok esetben.

  •  megjegyzs: Bvebben lsd az elektromos gitr szcikkben!

 

Hrozs

 
Commons
A Wikimedia Commons tartalmaz Gitr hrozs tmj mdiallomnyokat.
Hrok egy elektromos gitron
Hrok egy elektromos gitron
Hrok a hrlbnl
Hrok a hrlbnl

A gitr hrjainak rezgetsvel rjk el, hogy a hangszer megszlaljon. A gitrhrok fizikai rezgse alapveten kt fle mdon kelthet hanghatst: Tisztn akusztikus, vagy elektromos erstssel. Az akusztikus mdszert alkalmaz gitroknl is tbbfle mdszer lehetsges. A klasszikus s folkgitroknl a fbl kszlt rezgtest bonyolult kialaktsa vgzi a tisztn akusztikai hanger nvelst, mg pldul a rezontoros gitroknl egy fmbl kszlt alkatrsz, az gynevezett rezontor veszi t a hrok rezgst.

 

Az elektromos gitrok egy elektromgnesessg elvn alapul eszkz, az gynevezett hangszed segtsgvel trtnik a hrok rezgsnek elektromos jell alaktsa. A hangszedknek rengeteg fajtja ltezik, mind ms s ms tulajdonsgokkal, gy az egyes tpusok kztt jelents hangszn s hangerbeli klnbsgek vannak. Az elektromgneses hangszedk kt tpussal rendelkeznek: lehetnek egytekercsesek (single-coil), illetve ikertekercses (humbucker) hangszedk. Elbbi fnyesebb hanggal rendelkezik, de az egyetlen tekercsels miatt hajlamos a gerjedsre. Az ikertekercses hangszedknl ez a problma mr nem ll fenn.

 

A hrok anyaga

A gitr hrjai – a jtk kzbeni elhelyezkedst vve – fentrl lefel haladva egyre vkonyabbak. Gitrhrnak rgen blhrokat vagy selyemhrokat hasznltak. Napjainkban az akusztikus gitrok hrjai fmbl, a klasszikusi manyagbl, illetve fmszllal befont manyagbl vannak. Az elektromos s basszusgitrok tbbsgn aclhrok vannak, mivel a dinamikus hangszedk csak ezeket rzkelik. Lteznek balkezes gitrok balkezes gitrosok szmra. Azonban gyakran elfordul, hogy k is jobbkezes gitrt hasznlnak, csak fordtva tartjk a hangszert, ezrt a hrokat is fordtott sorrendben ktik be.

 

A hrok hangolsa

Bvebben: hangols

A gitr alapvet hangolsa E-A-d-g-h-e'. Ebben az esetben az els tizenkt rint az albbi hangokat jelenti:

 e|--F---F#--G---G#--A---A#--H---C---C#--D---D#--E---|
 h|--C---C#--D---D#--E---F---F#--G---G#--A---A#--H---|
 G|--G#--A---A#--H---C---C#--D---D#--E---F---F#--G---|
 D|--D#--E---F---F#--G---G#--A---A#--H---C---C#--D---|
 A|--A#--H---C---C#--D---D#--E---F---F#--G---G#--A---|
 E|--F---F#--G---G#--A---A#--H---C---C#--D---D#--E---|
 0.  1.  2.  3.  4.  5.  6.  7.  8.  9.  10. 11. 12. Bund

A klnfle zenei stlusokban sok ettl eltr hangolst alkalmaznak. Az albbi tblzatban lthat nhny pda a gyakoribbak kzl.

E-A-d-f#-h-e' a renesznsz lanttal azonos hangols
D-A-d-g-a-d' a kelta zenben hasznlatos hangols
D-G-d-g-h-d' blues stlusban s slide-gitrral
D-A-d-f#-a-d' blues s folk stlusban
E-H-e-g#-h-e' az elz hangols egy hanggal feljebb
C-G-c-g-c'-e' country blues s modern akusztikus hangols
D-A-d-g-h-e' klasszikus, folk, metal s alternatv zenei stlusokban
E-A-d-g-c'-f' tiszta kvart hangols, a negyedik s tdik hr kztt is kvart a hangtvolsg
C-G-d-a-e'-h' tiszta kvint hangols, mint a mandolin vagy a heged hangolsa
C-G-d-a-e'-g' Robert Fripp ltal kidolgozott j hangols


 

Gitrfajtk

 

Akusztikus gitrok

 

A gitrok kzl az akusztikus gitrok jelentek meg a legkorbban, hiszen a hagyomnyos rtelemben vett akusztikus hangszer nem tartalmaz semmilyen elektronikt. Az akusztikus gitrok legfontosabb tulajdonsga, hogy a hangkpzsben csak az reges rezgtest vesz rszt (kivtel az elektroakusztikus hangszerek). Mra az akusztikus gitrokat is tbb csoportba soroljuk: A legrgebbi hagyomnyokkal rendelkez akusztikus gitr nem ms, mint a klasszikus gitr, melynek jellemzi a klasszikus, nyolcas alak hangszertest, a kerek hanglyuk, s a modern akusztikus gitroknl szlesebb nyak.

Az akusztikus gitrok felptsket tekintve lehetnek sk, vagy dombor fedlaposak. A sk fedlappal rendelkez hangszerek a hagyomnyosak, gy kszlnek mind a klasszikus nylonhros, mind pedig a fmhros folkgitrok. A dombor fedlap ksbb terjedt el, tervezsekor a hanger nvelse volt a cl.

 

Elektromos gitr

 

Egy olyan gitrtpus, ahol a pengetett hang megszlaltatsa egy elektromos eszkz, a hangszed segtsgvel trtnik. Az elektromos gitr feltatlsa, azaz mr az 1950-es vek eleje ta szinte minden knnyzenei egyttes elengedhetetlen hangszere. Elterjedse nagyban hozzjrult a rockkultra kialakulshoz, gy napjainkra az egyik legnpszerbb hangszerr vlt. Megjelenst kveten indult el az a mozgalom, aminek ksznheten a zenekritikusok egyre komolyabban vettk a „knny” zent s felfigyeltek r, hogy a klasszikus zene korszaka utn is ltrehozhatak maradand rtk zenemvek. Mra az elektromos gitr betrt szinte minden mfajba – tlpve a rock hatrain, megjelenik a popzentl egsz a dzsesszig szinte mindentt.

 

Basszusgitr

 

A basszusgitr egyarnt lehet akusztikus s elektromos hangszedvel szerelt. Az akusztikus modellek klsleg hasonltanak a klasszikus akusztikus gitrra, mg az elektromos basszusgitrok az elektromos szlgitrra emlkeztetnek azzal a klnbsggel, hogy hosszabb nyakkal, kevesebb s vastagabb hrokkal rendelkeznek. A basszusgitrok hangolsa megegyezik a hagyomnyos gitrokval, de egy oktvval mlyebb. A basszusgitr az 1950-es vekben vltotta fel a nagybgt. A legtbb mfajban a ritmusszekcihoz tartozik, de a dzsessz s funk stlusokban szlzsra is hasznljk. Meghatroz szerepe miatt az elektromos gitrokhoz hasonlan szinte az sszes knnyzenei mfaj elengedhetetlen szereplje.

 

Klnleges gitrok

 

Rezontoros gitr

 

A rezontoros gitr testformjt tekintve leginkbb egy akusztikus gitrhoz hasonlt. Lnyege, hogy a rezgtestben fmbl kszlt gynevezett rezontort alkalmaznak a hangszer hangerejnek nvelsre. Az ilyen gitrok megjelense az 1920-as vekre tehet, amikor a gitrosoknak mr nem volt elegend az akusztikus gitrok rezgteste ltal lehetv tett hanger, mivel az egyttesben jtsz tbbi hangszer elnyomta a gitrhangot.

 

 

Warr-gitr

A Warr-gitr egy 10, 12, 15 vagy ritkn tbb hros rintgitr. Mark Warr, fleg gitr, illetve ms hros hangszerek ksztsvel foglalkoz mvsz fejlesztette ki. Lnyege, hogy pengets helyett csak a hrok rintsvel, finom tgetssel szlaltatjuk meg az egyes hangokat. A rajta val jtkhoz csak egy ujjra van szksg egy hang megszlaltatshoz – szemben a hagyomnyos gitrral, ahol kettre: egy ujj a hang lefogshoz, egy pedig a hr pengetshez. gy a kt kz minden ujjt egyszerre lehet hasznlni jtkkor. Ez lehetv teszi tbb mint egy szlam jtszst egyidejleg, vagy lehetsget ad arra, hogy megosszuk a jtkot a kt kz ujjai kztt.

 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros