avryl

::.Foldal           

::.rj nekem!

::.Elrhetsg          

::.Vendgknyv 

::.fvs

::.vonsok

::.pengetsk

::.tsk

::.billentysk

 

 

  

my button:

Kattints a kpre a teljes mrethez!

Ha te is beszeretnl kerlni a cserk kz akkor hozzd a buttonod, tedd be a vendgknyembe s n kiteszem! Cserbe csak azt krem, hogy te is tedd ki az n buttonomat!

 

cserk:

 

      

 

 

 

 

 

 

♥Bejelentkezs♥
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
vonsok
vonsok : brcsa

brcsa

  2008.07.15. 11:17


Brcsa

Forrs: Wikipdia

 
Ugrs: navigci, keress
Brcsa
angol, olasz:, spanyol: viola
nmet: Bratsche, Viola
francia: alto
Brcsa
Besorols
Kordofon
Vons hangszer
Heged csald
Hangols
c – g – d' – a'
Hangterjedelem
Rokon hangszerek
heged, csell
Hangplda
Sound hallgat
Hangszerjtkos
brcss
A brcsnak a magyar s romn npzenben hasznlt vltozatrl a hromhros brcsa cikk szl

A brcsa vagy ms nven mlyheged egy hangszer ngy, kvint tvolsgra hangolt hrral. A vons hangszerek csoportjnak tagja, a heged csald rsze. Hrjai egy kvinttel vannak lejjebb a hegedhz, illetve egy oktvval feljebb a csellhoz kpest. Ebbe a csoportba tartozik mg a nagybg.

A legmlyebb hr (ami tulajdonkppen a brcsn elrhet legmlyebb hang) a kis C-, ezt kveti a kis G-, egyvonalas D- s egyvonalas A-hr.

A brcsakottk ltalban altkulcsban rdnak, amit szoktak egyszeren brcsakulcsnak is nevezni. Az altkulcs a C-kulcsok csaldjba tartozik. A magasabb hangokhoz szoktak mg violinkulcsot hasznlni, extrm esetekben a brcsakottk basszuskulcsban is rdhatnak.

A hangszer a hegednl valamivel nagyobb mret, de vele teljesen azonos tarts, emiatt nehzkesebb s frasztbb jtk jellemzi (nagyobb tvolsgok a balkz ujjai kzt, a hangszer s a von is nehezebb stb.)

A hangja a mlyebb tartomnyban a legerteljesebb, kzpen lgy s knnyen alkalmazkod hangszne van, mg magasabb hangjait fojtott sznezet jellemzi. Emiatt a barokk s a klasszicista korban jobbra csak ksr szlamokat jtszott, a romantikusok, ill. a 20. s 21. szzadszertzi azonban mr szlhangszerknt is alkalmaztk.

Etimolgia

A magyar nyelvben a hangszer eredeti neve mlyheged volt. Amit brcsnak neveztek, az nem volt ms, mint a kontraheged. Ez egy hromhros (G-D-A) vons hangszer, ami meghatroz tagja a magyar s a romn npzennek, s kizrlag akkordokat jtszik.

Tbb idegen nyelvben a hangszert violnak nevezik, ami szintn ktrtelm: a viola eredetileg a vons s hros hangszerek megnevezse volt, majd ebbl fejldtek ki a csaldok (pl. viola da braccio, viola da gamba), ahol szintn megtallhat a sz.

A brcsa trtnete

Mg egy brcsa
Mg egy brcsa

Trtnete hasonlt a hegedhez, mondhatni meg is egyezik vele, annyi eltrssel, hogy a brcsa hangjanl inkbb a Viola da gamba-hats dominl (pl. a httrbe hzd hangja, hiszen a renesznszban a vons hangszerek csak ksrhangszerek voltak), nem gy, mint a hegednl a fidul.

A mai brcsa tulajdonkppen az altbrcsa (lsd francia nevt); ugyanis korbban ltezett tenorbrcsa nven is hangszer (ilyenekkel tallkozhatunk pl. Jean-Baptiste Lully egyes darabjaiban), br az mrete miatt elg kezelhetetlen volt, msrszrl a mly G vagy F hr nem volt tl gyakran alkalmazva, ezrt ezen a hangszeren is eljtszhatak voltak a szlamok.

A hres cremonai s egyb hangszerksztk ugyangy ksztettek mlyhegedket is, br szmra kevesebbeket. A 19. szzadban a brcsa szinte ugyanazokon a vltozsokon ment t, mint a heged, viszont a brcst a mg 20. szzadban is, st napjainkban is fejlesztik: elssorban a minl nagyobb hanger-minl kisebb hangszer tmakrben keresglnek.

 

Varicik egy tmra, avagy a brcsa hangjnak „megjavtsa"

Egszen a mai napig sokaknak problmt okoz a brcsk nazlis hangja. Ennek kikszblsre tbb prblkozs is trtnt az idk folyamn. Ezek kzl a legjabb a vertiklis brcsa. A violino pomposo s varinsai az thros brcsa (c-g-d'-a'-e") megteremtsre kszlt vllakozsok. A Viola da Spalla nagyobb mret brcsa, amelyet akr csellhangolssal is hasznlhatunk.

 

Contralto

A contralto Jean-Baptiste Vuillaume egyik ksrleti hangszere, amelyet 1855-ben, Prizsban ksztett. A brcsa hangja ugyanis attl nazlis, hogy a hangszer mrete a hang mlysghez kpest tl kicsi. A hangszer emiatt rendkvl szles lett, s meg is bukott, mivel igen nehz volt jtszani rajta.

 

Dessauerbratshe

A Dessauerbratshe szintn egy brcsavarins, amit Linzben, 1901-ben ksztett Heinrich Dessauer hangszerkszt. A contralthoz hasonl megoldssal prblta a problmt megoldani, de ugyangy megbukott, mind eldje fl szzaddal azeltt.

 

Brcsaoktats

A barokk s klasszikus korban a brcst mint vlthangszert kezeltk (elssorban azrt, mert akkoriban kevesebb klnbsg mutatkozott a kt hangszer kztt), teht ltalban aki hegedlni megtanult, az brcszott is.

Manapsg a legtbb brcss gyerekknt hegedlni tanul, majd ksbb vlt a nagyobb hangszerre. ltalban vagy azrt vltanak, mert a mlyebb fekvs s a sttebb hang jobban tetszik, vagy a fizikai paramtereik miatt (tl nagy kz, tl hossz kar stb.). Sajnos volt egy hossz idszak, amikor a tehetsgtelenebb hegedskbl neveltk a brcssokat. Legjabban viszont azon „ksrleteznek”, hogy hogyan lehetne mlyhegedt alsfokon is tantani.

 

Brcsa a komolyzenben

Brcsa elssorban a komolyzenben tallhat, sokkal kevesebbszer hasznljk versenymvek, illetve szontk szlistjaknt, mint pl. a hegedt vagy a csellt. Ennek egyik oka taln a httrbe hzd hangja, valamint nagyobb mrete, ami miatt frasztbb tartani, illetve a hegedn amgy is nehz fogsokat mg nehezebb lefogni.

A korai zenekari mvekben a brcsa feladata csak annyi volt, hogy kitltse a harmnikat nmi melodikus anyaggal. Ha ezen mvekben valami dallomasabb feladatot kaptak, akkor is ltalban vagy unisonban vagy oktvprhuzamban volt egy msik vons (esetleg fvs) szlammal. A szekci helyzete gy nagyon komikus: feladatuk teljesen szrevehetetlen, ha viszont hinyoznnak, azt rgtn megreznnk. Persze nem volt ez mindig gy: a 17. szzad elejn alakult ki, amikor a hegedk s a csellk kerltek eltrbe, a tltszlamok viszont egyre inkbb httrbe szorultak.

Az els ellenplda taln Johann Sebastian Bach 6. brandenburgi verseny, amely 2 brcst foglalkoztat a kt gamba, kt csell s continuo mellett. Ksbbi hres zenekari brcsaszl Edwar Elgar Enigma-variciibl a hatodik („Ysobel”).

A mai zenekarokban ltalban 8-10 brcss tallhat: egy pulttal (2 ember) kevesebb, mint mint msodik heged s egy pulttal tbb, mint csell. A vezetjket szlbrcssnak hvjk. ltalban a karmesterrel szemben, vagy annak jobbjn helyezkednek el.

 

Fbb mvek brcsra

Annak ellenre, hogy a brcsairodalom viszonylag nagy, a 20. szzad eltti idkbl kevs az ismertebb szerzk mve, ezrt a brcssok sokszor jtszanak tiratokat.

 

Brcsaszl

Bvebben: Brcsaszonta

A barokk kor szlszonti kzl nem sok rdott brcsra. A klasszikban a mfaj nem volt kedvelt, a mfaj romantika korban val jraelterjedsekor meg megint elssorban a heged s a csell kaptak szerepet. gy a npszerbb szl brcsadarabok csak a 20. szzadban rdtak, ahol is Paul Hindemith mve a leghresebb.

Egybknt a csellra rt szldarabok kivllan jtszhatak brcsn is – a mlyhegedsk lnek is ezzel a lehetsggel (pl. a Csellszviteket gyakran hallani brcsn is).

 

Brcsa zongora-, illetve csembalksrettel

Bvebben: Brcsaszonta

Az els brcsaszonta beazonostsa igen nehz: egyrszt manapsg sok viola da gamba-szonta tiratt jtszk, mint brcsaszontt, msrszt a klasszicizmusban s a korai romantikban nem szerettk a brcst szlhangszerknt alkalmazni.

Gyakori volt mg, hogy a brcsaszontk valamilyen szontnak „alternatv” hangszerei voltak: pl. Johannes Brahms a klarintszontjban alternatv hangszernek mlyhegedt jellt meg.

A 20. szzadtl megvltoztak a dolgok. Itt kiemelendek Paul Hindemith s Dmitrij Sosztakovics mvei.

 

Brcsaversenyek

Bvebben: Brcsaverseny

A brcsaverseny kialakulsa tulajdonkppen a 19. szzad kzepre tehet, eltte ugyanis nem volt ilyen mfaj, ami elssorban azzal magyarzhat, hogy ltalban a brcsaszlistk maguk is hegedsk voltak, ezrt a szlisztikusabb hanggal rendelkez hegedn jtszottk a klnbz hegedversenyeket. A brcsval val szlzs amgy is csak konfliktusokat okoz.

A romantika eltt is rdtak brcsaversenyek, pl. Telemann vagy Stamitz brcsaversenyei, de az els, viszonylag a virtuz kategriba sorolhat versenym Mozart Sinfonia Concertanteja volt (igaz, az a m mg foglalkoztat egy hegedszlistt is).

Az els hresebb romantikus brcsaverseny (egszen pontosan: szimfnikus kltemny brcsaszlval) a Niccol Paganini megrendelsre rt Harold Itliban, amely Hector Berlioz mve.

A 20. szzadban a virtuz brcssok megjelensvel (pl. Lionel Tertis) kezdtek elterjedni a brcsaversenyek. Fbb szerzk: Bartk Bla, Paul Hindemith, William Walton, br brcsaversenyre gretet tett mg Edward Elgar (vgl a csellversenybl Tertis ksztett egy tiratot), Alekszandr Glazunov (azrt megrta op. 44-es Elgijt brcsra s zongorra) s Maurice Ravel is – mindegyikjket halluk akadlyozta meg ebben (az igazsghoz hozztartozik, hogy Bartk brcsaversenye is befejezetlenl maradt).

 

Kamarazene brcsval

A brcsa fknt a kamarazenben tlt be fontos szerepet, mint a vons kamaraegyttesek tagja (vonstrik, vonsngyesek (sok brcsaszls vonsngyesek van), vonstsk (Mozart ktbrcss vonstsei a szerz legnagyobb mvei kz tartoznak) s vonsszextettek).

Nhny hresebb, brcst is foglalkoztat kamaram:

  • Ludwig van Beethoven: Szerend fuvolra, hegedre s brcsra, op. 25 (ilyen formcij m tbb mint 130 db. van)
  • Johannes Brahms: Kt nek op. 91, altra s brcsra (ilyen formcij m tbb mint 150 db. van)
  • Max Bruch: Nyolc darab, op. 83 (klarint-brcsa-zongora)
  • Claude Debussy: g-moll tri fuvolra, brcsra s hrfra (ilyen formcij m tbb mint 80 db. van)
  • Joseph Haydn: Duk hegedre s brcsra
  • Wolfgang Amadeus Mozart: Duk hegedre s brcsra (G-dr s B-dr, KV 423 s 424); Esz-dr „Kegelstatt”-Trio (klarint-brcsa-zongora), KV 498
  • Robert Schumann: „Mrchenerzhlungen”, op. 132 (klarint-brcsa-zongora – ilyen formcij m tbb mint 80 db. van)

 

Brcsa a npzenben

Kontraheged, avagy az „igazi” brcsa
Kontraheged, avagy az „igazi” brcsa
Bvebben: Hromhros brcsa

Mint mr korbban emltve volt, a brcsa, vagyis a kontraheged a magyar s romn npzene egyik meghatroz tagja. A klasszikus zenben ismert brcsa is hasznlatos (ezen tlnyomrszt ketteshangzatokat jtszanak, nem dallamot), de egyes tjegysgeken, fknt Erdly terletn, hromhros brcst is hasznlnak. Utbbi hangolsa ltalban g – d' – a, a hrlb pedig egyenes, mivel a feladat az akkordok megszlaltatsa, illetve a ritmusads.

 

Brcsa a knnyzenben

A brcsa a popzenben tulajdonkppen 1890 s 1930 kztt szerepelt folyamatosan, a tnczenekarok szneiben, s a big band-ra feltnsekor teljesen kiveszett.

Nha felbukkan a kortrs knnyzenben is, legtbbszr az avante-garde stlusban. A Velvet Underground egyttes a brcsa alkalmazsrl volt hres, mint ahogy a Defiance, az Ohio s egyb egyttesek.

John Cale, egy klasszikus mlyhegeds jtszott (kihangostva s gyakran eltorztva) kt Velvet Underground albumon: a The Velvet Underground and Nico s a White Light/White Heat cmeken.

Dave Swarbrick, az angol folk-rock csoport, a Fairport Convention tagja ismert mg „populris brcszsrl, leghresebb a „Medley…” szm a Liege & Lief albumrl, ahol hegedl, s ksbb egy brcsval egy oktvval mlyebben jtsza ugyanazt.

A brcsa a modern popzenben tett egy kisebb visszatrst ksznheten a vons csapatoknak, a bondnak s a Wildnak. Legjabb albumukban, a Lonely Runs Both Ways-ben, Alison Krauss tbbszr hasznl mlyhegedt dalaiban. Habr belegondolva sok, nem annyira „tradicionlis” hangszeret hasznlnak a kortrs knnyzenben.

A dzsesszben is felbukkanhatak brcssok, de ltalban a httrben, mint a vons egyttesek tagja, szlban ritkn. A dzsesszhegedsk esetenknt, bizonyos helyzetekben hasznlnak brcst.

A mai populris zenben nem divat a vons hangszerek szlban val alkalmazsa.

 

A brcsa felptse

A heged s a brcsa kzti f klnbsg
A heged s a brcsa kzti f klnbsg

A brcsa alapanyagait s felptst tekintve megegyezik a hegedvel, az eltrseket a brcsa nagyobb mrete s az arnyok vltozatossga adja.

ltalban a teljes mret mlyheged kb. ngy hvelykkel (10,16 cm) nagyobb a hegednl. A kistestvrrel ellenttben ennek a hangszernek nincs teljes mrete, mivel ha akkora brcst ptennek, mint amekkora szksges lenne, az nem frne el a jtkosok vlln, tl vastag hrok kellennek, tl nehz von stb. Ezrt a brcssok ltalban akkora brcsn jtszanak, amekkorn csak tudnak, s a hangszerksztk is gyakran csalnak a hangszer paramtereinek arnyos vltoztatsval (minl vkonyabb hrok, de elg nagy rezonl test stb.)

Professzionlis brcssok mlyhegedjn gyakran megfigyelhetjk, hogy a jobb hang rdekben olyan hangszeren jtszanak, amelyek eltrseket mutathatnak a standard viola da braccio-kinzettl. Ez abbl ered, hogy a brcsa fejldse a mai napig nem fejezdtt be.

Klnbz egyni vltozatok is vannak. Ilyen pl. a Lionel Tertis-fle modell, amelynl a hangszer nagyobb testtel s laposabb ellappal rendelkezik egy igazabb brcsahang elrse rdekben. De ilyen mg a sokkal ksbbi (s radiklisabban talaktott) Erdsz Ott-fle brcsa (ahol a fekvsvlts rdekben az egyik vllat „levgtk”), a gamba-alak Joseph Curtin nyomn kszlt „Evia” modell, a csellhasznlat brcsk (lsd: vertiklis brcsa), s a szemreval, Salvador Dali-hats, David Rivinus ltal ksztett „Pellegrina” konstrukcij brcsk.

A brcsa s a heged kzti f klnbsget a hrozson kvl a hangszer mrete adja. Viszont a bels hangkeltshez hasznlt rszek (pl. llek, lb stb.) teljesen megegyeznek a hegedvel, teht ha pongyoln akarunk fogalmazni, mondhatjuk azt is, hogy a brcsa csak egy nagyobb csomagols heged.

Gyerekek ltalban nem tanulnak brcszni, hanem ksbb (amikor mr elg nagyok) hegedrl trnek t brcsra. Extrm esetekben kisebb hegedre raknak brcsahrokat, s gy lltanak el brcst. Mint lthattuk, brcsbl csak „egszes” ltezik. Persze klnbz mretek lteznek, egyes kisebb mret tpusok hosszsgra megegyezhetnek egy nagyobb hegedvel.

 

A von

Vonk a heged csald tagjaihoz, fellrl lefel: hegedhz, brcshoz s csellhoz.
Vonk a heged csald tagjaihoz, fellrl lefel: hegedhz, brcshoz s csellhoz.

A hegedhz s a brcshoz kszlt vonk felptsket tekintve megegyeznek. A klnbsg itt is a mretekben keresendp: mg egy tlagos hegedvon kb. 74,5 cm s 60 g, addig a brcsavonk ehhez kpest 5 mm-rel rvidebbek s 10 grammal knnyebbek.

A vonn tallhat (ltalban) fekete fadarab a kpa, a msik vgn pedig a cscs tallhat. Ezek kztt feszl a szr. A vonszr napjainkban is hagyomnyosan a l farknak szrbl kszl (ltalban vilgosszrke szn), br lteznek olcsbb vonk, melyekben valamilyen szintetikus anyag helyettesti a szrt. A plca ltalban brazilfbl kszl. A kpban tallhat egy gyngy, ez ltalban teknspnclbl van, olcsbb megolds esetn manyagbl.

A vonkat ltalban meg kell „gyantzni” (egy gyantadarabot vgig kell hzni a szrn), hogy a von vertiklisan ne csszkljon, illetve hogy a hrok jobban rezegjenek. Lsd mg: von.

A von a mai formjt a ks klasszicizmus korban (1800-as vek eleje) nyerte el. Az n. „barokk von” nem volt ennyire masszv, mint a mai vltozat, a fa pedig ellenttesen grblt, mint ma (egy nagyon nyomott elfordtott C-re emlkeztetett.) Ennek ugyan megvolt az az elnye, hogy a ketts-, hrmas-, ill. ngyesfogsok knnyebbek voltak, viszont pl. fortt nehezebb volt jtszani rajta. Emellett lettartama is rvidebb volt.

 

A brcsakszts

Klnbz hangszerksztk ugyangy gyrtottak brcskat, mint hegedket. Itt is megklnbztethetnk gyri, illetve mesterhangszereket.

rdemes mg pr szt ejteni az elektromos mlyhegedkrl. Az elektromos brcsa mreteiben nem nagyon klnbzik az elktromos hegedtl, s hangjukat elg nehz megklnbztetni anlkl, hogy ne hallannk az res hrok hangjt. A kisebb mret hangszeren egyszerbb jtszani is, pp a hangszer elektromos volta miatt kevsb szmt a mret. Sok olyan elektromos brcsa is van, amin t vagy hat hr van, s ha a legmagasabb trtnetesen egy E hr, akkor sokszor csak elektromos hegednek hvjk.

 

A brcsa hangja

Az „elllts” mdja megegyezik a hegedvel. A brcsa nem szlisztikus hangszer, annak ellenre, hogy lteznek r szldarabok, br a szmuk nagyon elenysz a hegedhz, vagy mondjuk a zongorhoz viszonytva. A hangszeren az A- s D-hr hangja nagyon „hajlkony”, br a magasabb hangokat egyfajta fojtottsg jellemzi, ami a csellra emlkeztetheti az embert. A G- s C-hr ltalban fmes hangzst ad a manapsg hasznlatos vastag fmhroknak ksznheten; mindenesetre a hangszer ebben a tartomnyban a legerteljesebb.

 

A brcszs

A brcszs technikja majdnem egszben megegyezik a hegedvel, de fontos klnbsgek is akadnak. Elssorban a nagyobb mret miatt vannak, amelyek nagyobb fizikai kvetelmnyeket tmasztanak a jtkosnak (Van egy igaz anekdota, amely szerint ha egy hegeds pr hnapig brcszik, jobb hegedsknt tr vissza.) A fbb eltrsek a kvetkezek:

Brcszs egy 17
Brcszs egy 17"-es (kb. 43,18 cm-es) hangszeren
  • Hegedrl mlyhegedre val vltskor elsknt a nagyobb hangszertest s a nagyobb hrhosszsg a szembetn. A legfontosabb, hogy a jtkosnak „szlesebb” billentst (az ujjval nagyobb felletet kell lefognia), szlesebb s intenzvebb vibrlst kell hasznlni a balkznl, a jobb kezvel a vont pedig tvolabb kell tartania. A jtkosnak ezen fell jobban kell mozgatnia a knykt, hogy elrje a legmlyebb hrt. Ennek ksznheten az ujjak hatrozottabak lesznek, ami tisztbb hangot eredmnyez.
  • A vastagabb, hosszabb s mlyebb hang hr azt eredmnyezi, hogy a brcsa hangja lasabban lltdik el, mint magasabb testvr. Magyarn: ha egy hegeds s egy brcss egyszerre akarnak jtszani, a brcssnak egy pillanattal korbban kell elkezdenie hzni a vont, hogy a hang egyszerre szlaljon meg. A vastagabb hr emellett nagyobb nyomert is kvn.
  • Mint korbban emltettk, a brcsavon rvidebb (74.0 cm 74.5 cm helyett) a hegedvonnl, emellett a szr vastagabb, fleg a kpnl. A mlyhegedvonk emellett nehezebbek (70-74 g) a rokonhangszer nyirettyjnl (58-61 g). A vonzsi technikkat csak ez vltoztatja.

 

Felszerels s karbantarts

Kulcsszekrny a kulcsokkal. A kp azt brzolja, hogy melyik hrhoz melyik kulcs passzol
Kulcsszekrny a kulcsokkal. A kp azt brzolja, hogy melyik hrhoz melyik kulcs passzol

A brcshoz ugyangy ltezik prna, illetve hangfog. Mivel ezek hasznlatukat (s esetenknt mretket) tekintve teljesen megegyeznek a hegednl hasznlatosakkal, ezrt erre itt nem trnnk ki.

Egyedl a hangols kicsit ms, br alapjaiban ugyanaz. A mlyhegedt is tbbfajta mdon is hangolhatjuk:

  • Az egyik, durvbb, de radiklisabb eredmnyekhez vezet megolds, ha a kulcsokat hasznljuk.
  • Kisebb (kvinten belli) vltoztatsokhoz jk a finomhangolk is.
Ezek kis fmgombok a hrtartn, amik forgatsval hangolhatjuk a hangszert. Htrnya, hogy nem engedi a hrokat teljes mrtkben rezegni, ami a hangszn „elszegnyedshez” vezethet. Brcsn sok esetben meghagyjk mind a ngy finomhangolt, de elterjedt mg a kett (D-A), ill. az egyfinomhangols (A) vltozat. Blhrok esetn itt sem javasolt finomhangol, mivel az tovbb fesztheti az amgy is szakadkony hrt.
  • Ezenkvl nagyon apr vltoztatsok vgezhetek a hr kzzel val mozgatsval.
Az res hrok
Az res hrok

Elsnek az A hrt hangoljk, 440 vagy 442 Hz-re, de egyes zenekarokban a 445, illetve 446 Hz is hasznlatos, a minl fnyesebb hang rdekben. A historikusok ennl sokkal alacsonyabbat hasznlnak, akr 415 Hz-es hangols is elfordulhat.

Ritkn hangoljuk a brcst nmaghoz, ltalban a krlmnyesebben hangolhat hangszerekhez (pl. zongora vagy a zenekarban az oboa), vagy a hangolgphez hangolunk.

A tbbi hrt kettsfogssal hangoljk be (a kt hrt egyszerre meghzzk). Ezzel tiszta hangolst rhetnk el: az alsbb hrok kicsit alacsonyabbak lesznek a kiegyenltett hangolshoz kpest. Ez itt mr kicsit komolyasbb problmt okoz; a legmlyebb C hr a referencinak hasznlt A hrhoz kpest mr hrom kvinttel van odbb. Ezt a mdot vagy gy kszblik ki, hogy D-re hangolnak, vagy a C hrt vgl egy picivel feljebb hzzk ahhoz kpest, amit flk megkvn.

A hrok egymshoz val tvolsgt gy is ellenrizhetjk, hogy az egyik hr felnl letesszk az veghangot (ekkor ugye az adott hr kt oktvval felette lv hangjt halljuk), s ha a msik hron is ugyanott szl az veghang, akkor a kt hr egymshoz kpest pontos. Szl jtk esetn lehet varilni azzal, hogy pl. egy kicsit feljebb hangoljuk a hangszert, ezltal csillogbb hangot elrve. De pl. barokk szldarabokhoz ajnlottabb az alacsonyabb hangols, a teltebb hangzs miatt.

Fontos, hogy hangols utn ellenrizzk, hogy a lb nincs-e elgrblve, s a kt f-lyukra merleges-e. Ez mr csak azrt is fontos, mert a legjobb brcsa hangjt is tnkretehetjk nem megfelel lbbelltssal.

A brcsnl is ritka a standardhangolstl (C-g-d'-a') val eltrs, ennek ellenre tallhatunk r pldt a komoly- (scordatura) s npzenben (kereszthangols). A kett kzl az utbbiban gyakoribb.

Klasszikus zenben val elhangolsra a leghresebb pldk:

  • Wolfgang Amadeus Mozart: Sinfonia Concertante hegedre, brcsra s zenekarra (a brcsaszlam D-drban van az Esz-dr helyett; minden hrt egy fl hanggal kell felhzni a csillogbb hang rdekben. Elssorban csak az akkori hangszereken volt szksg erre, manapsg kevesen jtszk a Mozart ltal megadott hangolssal – fleg historikus eladk hasznljk.)
  • Edwar Elgar: Csellverseny (Lionel Tertis tirata; a msodik ttelben a C hrt H-ra kell lehangolni, ez ltal egy futam egy oktvval lejjebb jtszhatv vlik)
  • Alfred Schnittke: Monolg brcsra s vonsokra

 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros