heged
2008.06.28. 11:52
Heged
Forrs: Wikipdia
A heged a vons hangszerek heged-csaldjnak legmagasabb hangols, mretre legkisebb tagja, 4 db kvint tvolsgra hangolt hrral. A csoportba tartozik mg a mlyheged, vagy kzismertebb nevn brcsa, a csell (msnven gordonka) s a nagybg (msknt gordon).
A legmlyebb hr (ami tulajdonkppen a hegedn megszlaltathat legmlyebb hang) a kis g, ezt kveti az egyvonalas d-, egyvonalas a-, illetve a ktvonalas e-hr.
A hegedkottk violinkulcsban (ms nven G-kulcs) rdnak.
A hangszer irnt tmasztott megnvekedett ignyek kvetkeztben az egyik legsszetettebb ptsi szakrtelmet ignyl hangszer lett, gondos ksztsi s jtktechnikai bnsmd kombincija a tbbi hros hangszert meghalad virtuozitst, valamint szles skln vltoztathat dinamikai eladst is megenged teljestmnyt eredmnyez. A vonsok kzl taln a legnpszerbb, de mindenkppen a leggyakrabban elfordul s legkeresettebb hangszer.
A heged trtnete
Ugyanazon hangszer ellnzetbl
Egy Niccol Amati-fle hangszer htlapja, amely Cremonban, 1669-ben kszlt
A heged, illetve a vons hangszerek kialakulsnak folyamata az skorig nylik vissza. Fltehetleg a felhzott j kpezte az els hros hangszerek egyikt, amelyet a megfeszts vltoztatsval klnbz magassg hangok kpzsre brtak r. A fejlds msodik llomsa az j eltnse volt; helyre egy megmunklt nyak s lb kerlt. A rezonl testet azonban mr az emberek maguk lltottk el. A hrokat egyms mell raktk, s a nyakhozkulcsokkal rgztettk, ami ltal lehetv vlt a hrok hangolsa is. Ez feltehetleg akkoriban kvetkezhetett be, amikor a nomd halsz s psztorkod npek letelepedtek s ttrtek a fldmvelsre, majd a kzmiparra.
A heged elszr szak-Itliban bukkant fel, a 16. szzad kzepn. Annak ellenre, hogy a hangszerek nagy rsze azta elpusztult, festmnyekrl ismerjk az akkori „hegedket”. Ezek nagy rsze csak hrom hrt tartalmazott. A heged megalkoti valsznleg hrom forrsbl klcsnztek tleteket: a rebektl, amit a X. szzad ta hasznltak (s az arab rebab hangszer nyomn kerlt be Eurpba), a fidultl, ill. a lira da bracciotl. Az els pontos lers Jambe de Fer Zene sszegzse cm knyvben tallhat, amit 1556-ban adtak ki Lyonban. A heged ekkora mr Eurpa-szerte igen elterjedt volt.
Egyes lltsok szerint az els igazi hegedt Andrea Amati ksztette a 16. szzad els felben a Medici csald rszre, akik egy olyan, utcazenlsre is alkalmas hangszert szerettek volna, ami minsgben elri az akkori legelterjedtebb hangszer, a lant sznvonalt. Amati eredetileg csak pengets hangszerekkel (liuto, azaz lant – innen szrmazik az olasz hegedksztk mai neve – liutaio – is) foglalkozott, s csak abban az idben ksrletezett gambk ptsvel. Mivel a gambk hangja igen szp, de tlsgosan gyenge volt, Amati a jvt egy jfajta, vonshangszerben ltta. A heged megjelense utn igen gyorsan elterjedt Eurpa-szerte. Pl. az akkori francia uralkod, IX. Kroly egsz zenekarnyi hangszert rendelt tle.
A legrgebbi, mg egyben lv heged, ami a „IX. Kroly” becenevet viseli, Cremonban1564-ben. kszlt
A leghresebb hegedkszt csaldok: Amati, Guarn(i)eri, Stradivari. Ezenkvl hresek mg Jean Baptiste Vuillaume s Steiner munki.
A hegedkszts Magyarorszgon kzel szztven vvel az itliai hegedkszts kialakulsa utn jelent meg, nagyjbl a 17-18. szzadban.
A heged mai formja a 15. szzad krnykn alakult ki. Alapvet alkotelemei a kvarendszer (oldalak), boltves tet, el- s htlap, nyak, amely csigban vgzdik, foglap, hrtart, lb, kulcsok. Formja, mretei, amelyeket az aranymetszs szablyai alapjn terveztek, olyan tkletesek lettek, hogy mind a mai napig ugyanezt a konstrukcit hasznljk.
A 19. szzadban hirtelen jabb fejldsnek indult a hangszer; ekkor szortotta ki a gambkat a koncertletbl. A kztudatba ennek ellenre az ivdott be, hogy a 18. szzad elejre teljesen kifejldtt s azta senki sem vltoztatott semmit se radiklisan. Ez nagyjbl gy is van, de azrt kisebb vltoztatsok trtntek:
- a nyak s a foglap kicsit hosszabb lett,
- a foglap sokkal szlesebb s laposabb lett, hogy az ujj jobban rfrjen, ezltal ersebb hangja legyen,
- ezen vltoztatsok a hresebb hangszereken (pl. Stradivariusok) is vgbementek, mivel a hangmagassg emelkedsvel rtelemszeren szksgess vlt a heged magasabbra hangolsnak ignye is,
- a basszusgerenda knnyebb lett, mivel a hrerssg cskkent, ill. statikailag nagyobb szerep hrult a llekre,
- eredetileg a nyak ragasztva, ill. szgelve volt a hangszerre, s a htlap elkszltekor kerlt be a hangszerbe; manapsg a test teljes elkszltekor illesztik a helyre,
- ill. megjelent az lltart s a prna.
Ezen hangszereknek mr elgg eltr a hangjuk az eredetiektl. Szerencsre fennmaradt jpr eredeti darab is, ilyeneket, vagy ezek msolatt hasznljk a histrikus eladsmdot kvet zenekarok.
A hegedbl az idk folyamn igen sok klnleges vltozat is kszlt, gymint violino piccolo, zsebheged, quinton, violinofon, elektromos heged, hegedoktett.
A hegedoktats trtnete
A heged csigja, amely a nyak vgre illeszkedik. A foglapon kb. idig tart a az els fekvs, amit elsknt kell elsajttani.
A barokk-korbl Daniel Merck, Michel Corrette vagy Francesco Geminiani emelhet ki Giuseppe Tartini mellett, aki a „L'arte dell arco”, vagyis a Von(kezels) mvszete cm opuszval, amely egyebek mellett 50 varici egy Arcangelo Corelli tmra, az els (ltalunk ismert) hegedetd. Megemlthetk mg a Georg Philipp Telemann-fle Metodikus szontk.
Az els jelentsebb s minden terletet tfog rs a hegedpedaggia trtnetben Leopold Mozart Versuch einer grndlichen Violinschule (Ksrlet hegediskola megalkotsra) cm alkotsa 1756-bl.
A modern hegedls alapjait a francik alkottk meg a 19. szzad elejn, elssorban a Prizsi Konzervatriumban. Legjelentsebb mesterek ebbl az idszakbl: Pierre Rode, Pierre Baillot, Rodolphe Kreutzer, Charles Auguste de Briot, Carl Flesch s Ludwig Spohr.
Heged a komolyzenben
A klasszikus heged a 16. szzad ta szerepel az eurpai zenben – br eleinte sokkal kevsb arisztokratikus hangszernek tartottk, mint manapsg. Fnykort a barokk-zeneconcertiban s hegedvirtuzok korban lte, de mint szlhangszer azta is a legnpszerbb hangszerek egyike.
A heged a barokk kor ta a legfontosabb hangszer a zenekarok jelents rszt teszi ki (manapsg ltalban 20-24 f). ltalban kt szlamra vannak osztva, van az els heged, amely sok esetben a dallamot jtssza s virtuzabb, mint a msodik heged, amelyik kiegszt dallamokat jtszik, sok esetben pedig a szlam oktv vagy tercprhuzamban van az els hegedvel, ill. nha megkapja a dallamot. Nem annyira ltvnyosan virtuz, mgis sokszor akr nehezebb is, mint az els heged. Az els hegedsk szlamvezetje, aki kzvetlenl a karmester baljn, az els sorban l, a koncertmester.
Termszetesen a heged ugyangy tagja a vonsngyesnek (ami kt hegedt, egy brcstcsellt tartalmaz), mint a tbbi vons egyttesfajtnak, kivve a konzortokat. Lsd mg itt. s egy
Fbb mvek hegedre
Hegedszl
A hegedre rdott szlmvek elsknt a barokk idszakban voltak npszerek, j pldk erre Heinrich Biber, Johann Sebastian Bach vagy Georg Philipp Telemann mvei. A klasszicizmus s a romantika zenjben ltalnosan cskkentek a nem billentyskre rt szlmvek; viszont annl tbb szletett a 20. szzad-ban, ahol fleg Bartk Bla, Paul Hindemith s Igor Sztravinszkij mvei jelentsek. A Hres Niccol Paganini mvei is ismertek.
Ezek ltalban a hegedszontk: zenem, szl hegedre, gyakran (de nem mindig) – npszerek pl. Joseph Haydn brcsaksretes szonti) zongora- vagy ms billentys hangszer ksretvel, vagy a barokkban a Basso Continuo ltal.
Megjegyzend, hogy egyes szerzk (pl. Wolfgang Amadeus Mozart vagy Csar Franck inkbb hegedksretes zongoraszontkat rtak.
Kialakulsuk feltehetleg a virtuz koncertmesterek megjelensnek ksznhet. A mfaj ttri Giuseppe Torelli s Antonio Vivaldi, de hresek mg Johann Sebastian Bachbcsi klasszicizmus mindhrom nagy mestere (Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart ill. Ludwig van Beethoven) is rtak versenymveket erre a hangszerre. A fbb romantikusok (Luis Spohr, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Robert Schumann, Johannes Brahms vagy Max Bruch) se maradnak le ebbl a szempontbl, br k inkbb kevesebb (elssorban a rengeteg zongoraverseny megjelensnek ksznheten), de nagyobb szabs versenymveket rtak. A 20. szzadban szintn nagyon npszer maradt (hresebb szerzk: Arnold Schnberg, Alban Berg, Bartk Bla ill. Igor Sztravinszkij), br trveszts figyelhet meg a brcsaversennyel szemben. hegedversenyei is. A
A romantika ta lteznek n. zenekari ksretes koncert- vagy karakterdarabok.
A heged ltalban aktv rsztvevje a concerto grossknak is.
Kamarazene hegedvel [szerkeszts]
A heged vszzadokig a trsadalom fels rtegnek kedvelt mkedvel hangszere volt. (Pierre-Auguste Renoir: A Catulle-Mendès-lnyok portrja a zongornl)
A vonstrik, triszontk, zongorstrik, vonsngyesek, vonstsk s vonsszextettek meghatroz tagja, ltalban a dallamviv hangszer.
Nhny fbb heged-kamaram:
Heged a npzenben
Mint errl a kprl (Judith Leyster: Vidm trsasg) is ltszik, a np krben is nagy npszersgnek rvend(ett) a hangszer
Sok np zenjben is tallhat heged, tbbek kztt a magyarban is, de jelents szerepe van az r, nmet, osztrk, romn, skandinv s szlv npzenben.
Az ott hasznlatos hangszerek megegyeznek a klasszikus rtelemben vett trsaikkal, kln, specilis npi hangszerek nem nagyon kszlnek. Viszont egyes esetekben eszkzlnek vltoztatsokat:
- Elvkonytjk a hasat (kapars) – ideiglenesen megn a hanger, viszont az elvkonytott fa hamar elfrad s egybknt is srlkenyebb. Rossz hang hangszerek elads eltti tuningja ez.
- Hrokkal val manipulci – vastagabb hrokat tesznek fel, finomhangolval a mlyebb hrokra is.
- Bartha goston egyik tanulmnyban [1] megemlti, hogy Gyimeskzplokon egy tdik hrt szerelnek a hegedre, amin nem jtszanak. Ez egy zenghr, ami hangosabb teszi a jtkot, mert alaphangknt rezonl a foglap alatt.
Dzsessz
A heged a dzsessznek szinte kezdete ta rsze, br kzel nem akkora a jelentsge, mint a komolyzenben. Nagyobb npszersgnek inkbb a countryban rvend. Knnyzenben elvtve akad.
Joe Venuti volt az els nagy dzsesszhegeds, aki az 1920-as vekben a gitros Eddie Langgal dolgozott egytt. Tovbbi hres szemlyek: Stphane Grappelli, Stuff Smith, Ray Perry, Ray Nance, Claude „Fiddler” Williams, Leroy Jenkins, Jelle van Tongeren, Billy Bang, Mat Maneri, Malcolm Goldstein...
Knnyzene
Mikzben a rockzenben a gitrhoz s a basszusgitrhoz kpest nagyon keveset hasznljk, addig a mainstream popzene oszlopos tagja. Final Fantasy s Andrew Bird jtszanak kvzi hegeds rockot.
Hegedsk olyan fsodrsban lev popsztrok, mint Vanessa Mae, Bond, Miri Ben-Ari, Yellowcard, Nigel Kennedy s a Dave Matthews Band Boyd Tinsley-vel s Jean-Luc Pontyval; a U2 is nha hasznl (ltalban elektromos) hegedt. Az n. csellrockban is szerepel heged.
Az igen npszer Motown-felvtelek az 1960-as s '70-es vekbl egyfajta nvjegyknt hasznljk a heged hangjt zenjk textrjban. Egyes popmfajok szvesen hasznlnak teljes szimfnikus zenekarokat, abban is termszetesen szerepel a heged. Ezen idszak diszkzenje is szvesen alkalmaz hegedt. Az 1980-as vekre megint kiment a divatbl, de manapsg ismt nvekszik a npszersge.
A heged felptse
A heged formja, felptse, szerkezeti rszei, dsztse 300 ve gyakorlatilag nem vltozott, st, a rszek sszeillesztshez hasznlt ragaszt s a felletkezelsre hasznlt pcok, lakkok sszettele is ugyanaz.
Fbb rszei
Korpusz
A korpusz (1) a heged rezontorteste, a szerepe az, hogy a hrok rezgst tvegye, s azt a trbe hangknt kisugrozza. Szembl nzve jellegzetes homokraformja van, sszeszkl dereka lehetv teszi a von akadlytalan mozgst brmely hr megszlaltatsakor.
A tet (4) a korpusz fels lapja. Kt sugrmetszet, kzpen szimmetrikusan sszeillesztett lucfenydarabbl ll, enyhn velt formjra kifaragva. A hangszernek ez az a rsze, melynek anyaga, formja, vastagsga, kidolgozsa a leginkbb meghatrozza a hang minsgt. Ehhez kzptjon illeszkedik a lb (13), amely klnlegesen finoman kidolgozott alkatrsz, a hrok rezgst tovbbtja a tetnek. A lb kt oldaln szimmetrikusan helyezkednek el az f-lyukak, (10) melyek egyfell olyan mdon gyengtik meg a tett, hogy a lb szabadabban rezeghessen, msrszt a rezontortest regnek biztostanak bizonyos fok nyitottsgot, hangrst. A tett bellrl egy hosszanti irnyban fut lc, a basszusgerenda ersti meg, amely kiss aszimmetrikusan, a mly hrok fel es oldalon halad vgig.
A ht (6) alulrl zrja le a korpuszt. Hasonl kikpzs, mint a tet, a klnbsg az, hogy kemnyebb anyagbl, jvorfbl kszl, s nincs rajta sem lyuk, sem gerenda. Kszlhet egy darabbl, vagy kt szimmetrikus darabbl fgolva, mint a tet.
A tett a httal az oldallapok (5) ktik ssze, a heged sajtos formjbl addan ez hat darab klnbz mdon meghajltott jvorfa lemezkbl ll, melyeket a tkk rgztenek egymshoz. A kt szlkn bell ragasztlc fut vgig, hogy megnvelje a ragasztsi felletet a tet s a ht rgztse szmra. Az als tkhez egy kemnyfa gomb csatlakozik, erre van akasztva a hrtart, (9) amely esetenknt a finomhangolknak is helyet ad. Ez az alkatrsz rgzti a hrok jtkos felli vgt.
Llek
Az f-lyuk, benne a llek is lthat
A heged lelke egy lucfenybl kszlt kis hengeres plcika, ami a hangszer belsejben tallhat, s nagyjbl a lb magas hangok felli oldaln keldik a tet s a ht kz. Nincs ragasztssal rgztve, hogy az f-lyukon t egy klnleges szerszmmal benylva a helyzett finoman vltoztatni lehessen. Ha eltvoltjuk, a hangszer szinte teljesen megnmul, de ha csak egy millimterrel elmozdtjuk, az is jelents vltozst okoz a hangban. Ez az alkatrsz a legtbb fajta vons hangszerben megtallhat, a szerepe elssorban az, hogy a hroknak a von ltal gerjesztett, a tetvel kzel prhuzamos sk rezgseit a tetre merleges irny rezgsekk alaktsa, amit a tet tvenni, tovbbtani kpes. Ezt olyan mdon ri el, hogy a lb egyik talpacskja alatt viszonylag szilrd altmasztst, csuklpontot ad, hogy a msik talpacsknak addhasson t szinte minden rezgsi energia, ami utna a basszusgerenda rvn eloszolhat az egsz tetn.
Nyak
A nyak (2) a korpusz fels tkjbe illeszkedik, annak hossztengelyhez kpest kiss htradntve. Jvorfbl kszl, a fels felletn fut vgig a foglap, (3) ez hosszan a tet fl nylik. A msik vgn tallhat a hangolfej (7) a csigval (8) s a kulcsokkal (12). A hegedjtkos a hangmagassgokat a hroknak a foglapra val lenyomsval kpezi, teht a nyak olyan formjra van kifaragva, hogy knyelmesen a tenyrbe simuljon. A foglap benfbl kszl, a lb grbletnek megfelelen enyhn dombor keresztmetszet. A foglap tvolabbi vgn tallhat a nyereg (11), amely a hrok egyik rezgsi vgpontjt kpezi.
A hangolfej csigaformj faragsban vgzdik, amely a kszt „kzjegyeknt” is funkcionl. Ezt annyira tiszteletben tartjk, hogy amennyiben egy rtkes hangszer nyaka tnkremegy, s ki kell cserlni, az j nyakra is a rgirl levgott fejet, csigt ptik r. A hrok a nyeregbl egy vlyszer mlyedsbe futnak, ahol a (kulcstartban) a keresztirnyban ll kulcsokra tekerednek. Ezek benfbl vagy grenadilfbl vannak eszterglva, fontos, hogy nagyon pontosan – s kposan – illeszkedjenek a fej furataiba, hiszen ezen mlik a hangszer pontos behangolhatsga. A kpossg a rgztst szolglja.
Alapanyagok
A hangszertet, a basszusgerenda, a llek s a tkk lucfenybl, mg a htlap, a bordzat, a nyak, a kulcstart, a csiga s a lb a kemnyebb juharbl kszl. A nagy ignybevtelnek, kopsnak kitett rszek ksztshez benft, grenadilft vagy buxust hasznlnak.
A lucfeny Eurpban az egyik legelterjedtebb, legkznsgesebb fafajta, de az olyan minsg faanyag, amely alkalmas arra, hogy hegedtett ksztsenek belle, rendkvl ritka s rtkes. Ennek az anyagnak a minsge dnt mdon befolysolja a hangszer hangzst, valahogy gy, ahogy a szl minsge eldnti a bor zamatt. Emellett nagyon fontos az is, hogy a tet ksztshez a fa sugrirny metszett hasznljk, teht hogy az vgyrk merlegesen haladjanak t a tet vastagsgn, mert ebben az esetben hossz- s keresztirnyban is optimlisan terjednek a rezgsek.
A ht, az oldallapok s a nyak legkedveltebb anyaga a habos jvorfa. Ez nem kln fafaj, hanem a juharfnak egy olyan vltozata, amelynek rostjai egy bizonyos fejldsi rendellenessg miatt nem egyenesen, hanem hullmvonalban nnek. Az ilyen faanyag eszttikai kvalitsai mellett klnleges akusztikai s statikai tulajdonsgokkal is rendelkezik.
A foglap alapanyaga az benfa. Egyes rgi hegedknl mg megfigyelhetnk elefntcsont foglapokat. Termszetesen elfordulhatnak egyb anyagok is, de azok nem annyira elterjedtek, mert kzel nem annyira strapabrk. A kulcsok s a hrtart ltalban grenadilfbl vannak.
A hrok eredetileg nyl- vagy brnyblbl kszltek (a npszer sztorikkal ellenttben macskablbl nem). Ilyeneket manapsg historikus zenekarok hasznlnak, 18. szzadi vagy korbbi darabokhoz. Ezek a hrok azonban knnyebben hangoldnak s szakadnak el, mint a modern
|