vonsokrl ltalban
2008.06.28. 11:43
Forrs: Wikipdia
Vons hangszereknek nevezzk azokat a hangszereket, melyeken a hangokat hrok rezgse kelti gy, hogy azokat egy vonval folyamatosan rezegtetjk, vagy hrjait megpengetjk.
Ezen hangszerek a hros hangszerek csoportjba tartoznak.
A vons hangszerek trtnete s kialakulsa
A vons hangszerekt az skorban, ill. az korban egyltaln nem ismertk. A tovbbi fejlds sorn kt gat klnbztethetnk meg hangszertrtneti szempontbl.
Egyik a Kzp-zsibl szrmazak, mint pl. a gadulka vagy a klnbz lrk. Magukon viselik az sszes olyan jegyet, ami az onnan ered hangszerekre igaz:
- testk krte vagy hosszks alak,
- egy fbl faragtk ket,
- kulcsaik nem oldalra, hanem htra vagy elrefele llnak
A lrk folytatsa a Eurpban a fidula.
A msik g se az szaknyugat-Afrikbl szrmaz rebab.
- Teste krte alak
- hangolkulcsai oldalra llnak,az ezeket tart fej pedig htrafel trik
- a hangszer rezonl rsze brbl kszl.
Valsznleg a rebab az se az eurpai rebeknek, aminek azonban fedlapja mr nem brbl, hanem fbl kszlt s kulcsszekrnye mr nem trik htrafele.
A fidula vagy a rebek mr a 11. szzad ta ismert volt Eurpa-szerte. A fidula a 12.-15. szzadban nagy fejldsen ment t.
- A hangszert mr nem egy fbl faragtk, hanem a nyakt kln illesztettk a testbe
- elkezdtek kvt pteni a test kr
- (elz kvetkezmnyeknt) clszerv vlt a testet htlapbl, fedlapbl, s kvbl sszerakni.
- A testet a vonzs knnytsre kzpen elkarcsstottk.
Ez alapjn alakult ki a viola csald – a viola da gambk s viola da braccik (az oldalra nz kulcsait s csigjnak jellegt a rebektl vette t). Ez a hangszercsoport mr egyesti magban a fidula s a rebek korbban emltett sajtossgait, s tulajdonkppen a mai heged (braccio) s nagybg (gamba) formjt mr magban rejti.
Ezzel egyidben a kzpkori fidula a 16. szzadra eltnt, s csak mint npi hangszer lt tovbb Kelet-Csehorszg s Nyugat-Morvaorszg terletn.
A violk kztt is elszr a viola da gamba alakul ki, amit minden esetben a trdk kz szortva tartottak, mrettl fggen. Ezen hangszerek bizonyos tpusaira jellemz volt a csapott vll.
A msik tpus violkat elkezdtk az lluk al szortani (viola da braccio = karheged). Ez a hangszer a heged kzvetlen se.
A vonshangszereknek egy specilis fajtja is kialakult, azok, amelyek bordun-, avagy egyttrezg hrral rendelkeznek, mint pl. a Baryton, a Viola d'amore, a Lira da gamba s a Lira da braccio.
Msik specilis fajtja a tekerlant s trsai, ahol a gyantzott von a hangszer belsejben tallhat, s egy kar segtsgvel mozgathat.
A Tvol-Keleten a vons hangszerek teljesen ms irnyba fejldtek. Eurpban a helyi mesterhangszereket (rtsd: pl. heged) prbltk utnozni, addig zsiban inkbb arab hatsok mutatkoztak.
A hang felerstse
Ha a hrt csak simn meghznnk, az egy nagyon halk hangot eredmnyezne. Ezt gy kerlik el, hogy a hangot egy reges rezonl kamra ersti fel. De mivel a rezgseket el kell juttatni valahogyan, ezrt erre a feladatra talltk ki a lbat.
A minl mvszibb hang elrsnek rdekben a hangszerksztk gyakran sokig keresik a megfelel ft, ami ltalban lucfeny s juhar.
A von
A von a vons hangszerek elengedhetetlenl fontos kellke. Ezzel az egy fadarab s szr kombincijval szlal meg a hangszer, s ha ez fadarab nem j akkor a jtk nehzkess vlik, s sok esetben a hangszer hangjt is negatv irnyba befolysolja.
A von kt f rszbl ll:
- a szrbl (ltalban lfarokbl kszl)
- a fa rszbl, vagy szaknyelven a plcbl.
A von tovbbi fontos rszei:
- Kpa, amelybe becsatlakozik a szr, s ezzel fesztik is meg azt. A kpa slya nagyon fontos, hiszen ez hatrozza meg a von slypontjt.
- Cscs, a von msik vge, szintn a szrtartsban van szerepe.
A vonk formjt s slyt nagyrszt az adott hangszer hrjainak feszessge, s a hangszer tartsa hatrozza meg. Rgebben nagyobb vk volt, ltalban rugalmas fbl (pl. som) kszltek. Sok von szrnek feszessgt a hvelykujj nyomsnak erssgvel szablyozzk. Van von, melyet a tenyrbe fektetnek; lehet kifordtott vagy befordtott kzzel, tenyrrel jtszani.
Tbb hang egyttes megszlaltatsa
Egy hron egyszerre csak egy hangot lehet megszlaltatni. Ezrt jttek ltre a ketts s hrmasfogsok, amikor egyszerre nem csak egy, hanem tbb hrt fogunk le s hzunk meg.
Csaldok s fajtk
(A rendezs itt hangmagassg szerint trtnt. Ahol egy magassgban tbbfajta hangszer is tallhat, ott az a hangszer tallhat az els szinten, amelyikbl a tbbi kifejldtt. Flkvr betkkel lettek szedve a ma ltalnosan hasznlt hangszerek.)
Egy ezektl fggetlen, de rjuk szorosan ptkez teljesen j hangszercsald az n. Hegedoktett, vagy ms nven j Hegedcsald.
Npi vagy elfeledett hangszerek
Eurpa
zsia
Grafika egy 1568 krli vonsegyttesrl
- Banhu
- Basszusgehu
- Erhu
- Gaohu
- Gehu
- Jinghu
- Zhonghu
Egyb vons hangszerek
|